BANSKÁ BYSTRICA - Tohtoročný peľový monitoring ešte len začína oficiálne s informáciami o výskyte množstva a druhu peľu v ovzduší, avšak nad Slovenskom je ho už podľa odborníkov hojne. Podľa Janky Lafférsovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR, teplá zima tento rok opäť dávala predpoklad na skorý začiatok kvitnutia liesky a jelše.
"Bohatá snehová nádielka od konca januára spolu so silnými nočnými mrazmi trochu pribrzdila nástup peľovej sezóny prvých jarných drevín a tiež aj naše možnosti nainštalovať na strechy monitorovacie zariadenia – peľové lapače," podotkla. Dodala, že teplé počasie vo februári aj napriek silnejším nočným mrazom prispelo ku kvitnutiu liesky najmä v Bratislave a teplejších oblastiach Slovenska, čo potvrdzujú aj prvé údaje z monitorovacej stanice v Bratislave.
Zatiaľ čo v hlavnom meste, Nitre, Trnave a Košiciach lieska už má za sebou vrchol svojho kvitnutia a naplno tam kvitne jelša, na strednom a severnom Slovensku sa peľová sezóna liesky rozbehla až v uplynulom týždni a jelša s kvitnutím len začína. V uplynulom týždni teda na celom území Slovenska dominoval peľ jelše, liesky a drevín z čeľadí cyprusovitých a tisovitých drevín. Pribudol peľ brestu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium.
Predpoveď na tieto a nasledujúce dni charakterizuje slabnutie peľovej sezóny liesky na väčšine územia SR. Vyššie denné hladiny jej peľu môžeme podľa odborníkov očakávať najmä na strednom, severnom a časti východného Slovenska, pričom veľký podiel bude mať transportovaný peľ z vyšších horských polôh. Peľ jelše bude dosahovať najvyššie hladiny tiež v týchto oblastiach. Zvýšia sa denné koncentrácie najmä peľu ďalších druhov zo skupiny cyprusovité-tisovité a brestu, pribudne prvý peľ topoľov a vŕb. Pokles denných hladín bude výrazne ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou.