BRATISLAVA - Pochod za zrovnoprávnenie LGBTI ľudí s názvom Dúhový PRIDE Bratislava 2014 aj napriek tomu, že bol aj protestom proti poslednej zmene ústavy, sa niesol vo veľmi pozitívnom a veselom duchu. Dúhový PRIDE sa konal v sobotu 28. júna v Bratislave.
Jeho riaditeľka a hovorkyňa Romana Schlesinger ho bezprostredne po ňom zhodnotila ako jeden z najúspešnejších, ak nie najúspešnejší. Pochod prišli podporiť približne dve tisícky ľudí. Všetci vystupujúci sa podľa výkonného riaditeľa Iniciatívy Inakosť Martina Macka, zhodli na tom, že po zakotvení manželstva ako jedinečného zväzku medzi mužom a ženou v ústave je načase právne uznať aj páry rovnakého pohlavia. Iniciatíva Inakosť bola jedným z organizátorov pochodu LGBTI komunity.
Z hľadiska bezpečnosti bolo podujatie podľa Macka bezproblémové. "Teraz už môžeme povedať, že bolo nasadených aj o niečo menej bezpečnostných zložiek ako minulý rok a ukazuje sa, že v budúcnosti bude potrebných menej reštrikčných opatrení," poznamenal. Polícia počas pochodu zadržala celkom sedem ľudí, ktorí sa pokúsili narušiť podujatie.
Samotné zhromaždenie ľudí, ako aj pochod, sa však podľa hovorcu bratislavských policajtov Michala Szeiffu zaobišli bez incidentov. "Nezaznamenali sme mimoriadne narušenia verejného poriadku," dodal Szeiff. Na už tradičné podujatie dozeralo viac ako 300 policajtov z poriadkovej, dopravnej aj kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.
Organizátorov teší podpora osobností, ako napríklad verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, primátora hlavného mesta Milana Ftáčnika či poslancov NR SR Martina Poliačika a Juraja Drobu. Istú odvahu podľa Macka prejavila aj štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.
"Samozrejme, najdôležitejšia bola účasť samotných ľudí a podpora z ich strany," dodal. Téma "Poď von s rodinou!" ako reakcia na zmenu Ústavy SR, ktorá začne onedlho privilegovať len jeden typ rodiny, dokázala osloviť aj ľudí, ktorí doteraz nemali potrebu zúčastniť sa na podobnej akcii, pripomenul Macko.
Ombudsmanka Dubovcová prišla podľa vlastných slov práve preto, že jedna časť spoločnosti ťahá za kratší koniec povrazu a úlohou verejného ochrancu práv je sa stavať na stranu slabších. "Práve to spoločenstvo, ktoré sa na pochode zišlo, už niekoľko rokov bojuje za uznanie svojho postavenia, svojich partnerstiev a aj spôsobu svojho života, či za akceptovanie tohto ich spôsobu života spoločnosťou. A práve preto, že sa toho zatiaľ nedočkali a práva pritom patria všetkým rovnako, sa musím postaviť na ich stranu a zabojovať za nich,“ doplnila.
Organizátori pochodu na podujatie pozvali rôzne typy rodín, ktoré boli zmenou ústavy zasiahnuté. "Či už ide o slobodné matky, otcov, rozvedených či ovdovených ľudí, ale aj heterosexuálne rodiny, ktoré definíciu spĺňajú, no nemyslia si, že je správne, aby sa spoločnosť delila na privilegovaných a menej privilegovaných,“ povedala riaditeľka PRIDE-u Romana Schlesinger.
Na pochode sa nezúčastnili len LGBTI ľudia, ale aj ich rodičia. "Medzi ľuďmi bolo vidieť veľa kočíkov s deťmi s vlajočkami, pričom to boli väčšinou heterosexuálne rodiny,“ vysvetlila. Ako zároveň dodala, bolo krásne, že dostali od nich takú podporu.
K vysokej účasti na PRIDE prispelo v sobotu zrejme aj dobré počasie. V dave bolo vidieť viaceré dúhové vlajky, ľudí vo farebnom dúhovom oblečení, ale aj mnohé transparenty s nápismi ako napríklad „Transfóbia vážne škodí vám a ľuďom okolo vás“, „Transpráva sú ľudské práva“ alebo „Rôznorodosť je krásna“. Dav na námestí zabávali aj hudobní hostia, vystúpili skupiny Dreamfield či King Shaolin.