BRATISLAVA - Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) dostala v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu spolu šesť podaní.
"Ako sťažnosť boli zaevidované tri z nich, pričom všetky sa vzťahovali na jeden program odvysielaný televíziou TA3. Ide o program V politike z 18. mája 2014," uviedla hovorkyňa RVR Lucia Jelčová. Sťažovatelia podľa Jelčovej "namietali, že do priameho prenosu diskusie kandidátov do Európskeho parlamentu pozvala televízia iba 10 zástupcov kandidujúcich strán z celkového počtu 29 kandidujúcich politických subjektov". Zaevidované sťažnosti licenčná rada prešetruje.
Ostatné tri podania doručené RVR boli buď všeobecného charakteru, nemali náležitosti sťažnosti, prípadne namietali skutočnosti, ktoré nie sú v kompetenciách rady. "Preto neboli evidované ako sťažnosť, v tomto zmysle ani neboli prešetrované a boli vybavené iným spôsobom," dodala Lucia Jelčová.
Ústredná volebná komisia (ÚVK) dostala pred voľbami do Európskeho parlamentu v SR a v deň volieb minimum podnetov a podaní. Zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová označila voľby za pokojné a bez rušivých momentov, o čom podľa nej svedčí aj počet a obsah podaní, ktoré dostala ÚVK. "Bolo 18 podaní, z toho polovica vo veciach vedenia kampane a iba dve podania boli sťažnosti na činnosť komisií nižších stupňov, s čím vyjadrujem spokojnosť,“ povedala Chmelová 25. mája na tlačovej besede k výsledkom eurovolieb.
V poradí tretie voľby do europarlamentu v SR sa konali v sobotu 24. mája. Na Slovensku ich opäť charakterizovala najnižšia voličská účasť v únii (13,05 %). Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu.
Europoslanci sú z ôsmich politických strán. Najviac, štyri z 13 slovenských kresiel v EP získal Smer-SD (24,09 %). Na druhom mieste skončilo KDH (13,21 %, dvaja poslanci) a tretia SDKÚ-DS (7,75 %, dvaja poslanci). Po jednom poslancovi získali: OĽaNO (7,46%), NOVA (6,83%), SaS (6,66 %), SMK (6,53 %) a Most-Híd (5,83 %).