MALINOVÁ/TRNAVA – Jeden z najvyšších májov v histórii postavili v predvečer 1. mája v Malinovej, neveľkej podhorskej dedinke pod Magurou v okrese Prievidza.
Smrek, ktorý ešte pred dvoma dňami vyrúbali nad dedinou na úpätí v Strážovských vrchov, je vysoký 24 metrov, a to z neho ešte asi dva metre odpílili. Vztýčili ho, ako je zvykom, klasickým ručným spôsobom za necelých 20 minút. Použili pritom len hasičské háky a špice, ktorými voľakedy hasiči uvoľňovali horiace trámy. Pomohli si rebríkom aj dômyselnými vysokými žrďami s dvojitým lanom so slučkou na konci, takzvanými „bajlákmi“. Slučka slúži na upevnenie tyčí ku kmeňu, umožňuje zároveň ich posúvanie a postupné zdvíhanie mája.
„Pretože surové drevo je pomerne ťažké, na postavenie mája potrebujeme 25 až 30 chlapov,“ povedal Ľudovít Harbut, bývalý baník, ktorý patrí medzi najstarších staviteľov májov v obci a ktorý postup v stredu (30. 4.) aj riadil. Tradíciu stavania májov v tejto dedine dodržiavajú už desiatky rokov. Pri Partizánskom dome, ktorý slúži ako kultúrny stánok, sa aj teraz zišla takmer celá dedina. Máj prišli pomôcť postaviť nielen mládenci a futbalisti, ale aj dobrovoľní hasiči i viacerí starší chlapi.
„Pôvodne sme, tak ako inde, museli najskôr vykopať hlbšiu jamu, v ktorej sme potom máj upevnili. Už viac ako štvrťstoročie však používame malý zlepšovák. Do zeme sme zabetónovali asi 2,5-metrovú železobetónovú pätku. Kmeň smreka v spodnej časti prevŕtame dvoma otvormi. Hrubým šraubom ho zospodu pripevníme k pätke. Keď už je máj postavený, upevníme ho aj druhým šraubom. Ešte sa nestalo, že by nám máj, hoci aj pri veľkom vetre, spadol,“ uviedol Harbut. Zaspomínal si, že voľakedy priviazali asi do dvoch tretín kmeňa májového stromu fľašu pálenky. Vždy sa našiel niekto z mládencov, ktorý sa po ňu po šmykľavom olúpanom kmeni vyškriabal a poponúkal ostatných. Vždy však hrozil úraz. Preto od toho upustili. Starostka obce Mária Luprichová však nezabudla na dobré zvyky a všetkých aktérov pohostila malinovicou.
Májový kvetinový záhon na námestí v Trnave je dlhý 20 metrov
Na hlavnom námestí v Trnave vyrástla Rozkvitnutá ulica. Tvorí ju mobilný kvetinový záhon s rozmermi 20 krát 8 metrov, ktorý bude krášliť centrum až do 24. mája, pričom 15. a 16. mája bude súčasťou Kvetinového rínku. Osadené sú v ňom letničky, trvalky a okresné dreviny. Rozkvitnutú ulicu otvorili v predvečer 1. mája programom (pred)Májový bozk - koncertom Bystríka a Roba Pappa, rozprávkovou hrou pre deti, tanečným vystúpením a v závere „rekonštrukciou“ balkónovej scény Rómea a Júlie v podaní Túlavého divadla, na ktorú poslúžil balkón Divadla Jána Palárika. Atrakciou pre zaľúbených je lavička s rozkvitnutou čerešňou, pod ktorou sa môžu bozkávať, zaujímavá je tiež možnosť vyfotiť sa s postavičkami živého komiksu.
Podujatie pripravili trnavská radnica, oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pridala ponuku vychutnať si z mestskej veže z výšky 30 metrov pohľad na historické jadro mesta a jeho všetkými farbami hýriace Trojičné námestie. Túto možnosť budú mať záujemcovia až do ukončenia kvetinovej výsadby, a to denne do 18. hodiny.
Fico: Sviatok práce je jedným z najdôležitejších sviatkov
Sviatok práce je podľa predsedu vlády SR Roberta Fica jedným z najdôležitejších slovenských sviatkov. Preto navštevuje podujatia po celom Slovensku, aby ľuďom poďakoval za vytváranie hodnôt a povedal im, čo vláda mieni robiť, aby bolo práce na Slovensku podstatne viac. Povedal to dnes na prvomájovom zhromaždení Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR a Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pri príležitosti sviatku práce v Žiline.
Vláda sa podľa Fica musí ďalej biť s vysokou mierou nezamestnanosti na Slovensku. „Boj s nezamestnanosťou je prvá veľká výzva pre vládu v nasledujúcich dvoch rokoch. A opäť pripomínam, aj keď sa to našim oponentom nepáči, sú tu konkrétne výsledky. Nesmieme zabúdať ani na ľudí vo veku vyššom ako 50 rokov, ktorí majú takisto obrovské problémy nájsť si dobré a vhodné zamestnanie. Druhá veľká priorita je, aby sme v žiadnom prípade, ak aj bude pokračovať nevyhnutná konsolidácia verejných financií, nesiahli na peniaze ľudí, ktorí žijú z platov okolo 500 – 600 eur. Alebo dôchodkov 250 – 300 eur,“ povedal premiér.
Prezident KOZ Jozef Kollár niekoľkým stovkám odborárov v areáli Budatínskeho parku pripomenul, že minimálna mzda minulý rok vzrástla o 4,2 percenta. „V kolektívnych zmluvách pre štátnu a verejnú správu sme dosiahli aspoň aké-také zvýšenie miezd. Po rokoch nuly si myslím, že sme naštartovali správnym smerom. Podarilo sa nám v spolupráci s vládou a parlamentom dosiahnuť uzákonenie rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Vďaka vám, ktorí fungujete v základných organizáciách, odvádzate najťažšiu prácu a vyjednávate so zamestnávateľmi o pracovných podmienkach. Vďaka vám môžeme dnes konštatovať, že tam, kde pôsobia odbory, sú mzdy o 10 až 15 percent vyššie ako tam, kde odbory nepôsobia,“ uviedol Kollár.
Predseda vlády podotkol, že zásada vlády sociálnej demokracie je každoročne pristupovať k rastu minimálnej mzdy. „Minulý rok sa zvyšovala minimálna mzda viac ako o 4 percentá, čo je najvyššie zvýšenie v rámci celej Európskej únie. Aj tento rok odborári prídu s nejakou predstavou. Predpokladám, že zamestnávatelia budú chcieť nulu alebo dokonca znižovanie minimálnej mzdy a budeme musieť nájsť v rámci sociálneho dialógu nejaké riešenia. Ale garantujem zvyšovanie minimálnej mzdy aj v roku 2014,“ zdôraznil Fico.
Odborárom sa na pódiu prihovoril aj podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, ktorý poukázal na dôležitosť blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu (EP).
„V budúcom období bude veľmi dôležité, aby sa pracovalo na systéme minimálnych miezd v Európe. Aby sa nestalo to, že keď Slováci idú pracovať niekde do zahraničia, budú tam v druhoradom alebo nevýhodnom postavení. Mobilizujú sa sily, ktoré by chceli komplikovať pohyb po Európe a znova deliť Európanov na prvú a druhú kategóriu. Preto si myslím, že všetky proeurópske sily sa budú musieť spojiť, aby sa uchránili slobody, ktoré tu máme. Aby sa zvýšili štandardy pre ľudí, ktorí chcú pracovať či už doma, alebo v zahraničí,“ dodal Šefčovič.