KOŠICE – Súdny proces s Evou Varholíkovou (35), ktorá ešte v auguste spôsobila tragickú dopravnú nehodu na maďarskej diaľnici, sa blíži. Niet preto divu, že jej obhajca robí, čo môže, aby obžalovaná vyviazla s čo najmenším trestom. Nám sa podarilo získať vyjadrenia súdneho znalca Martina Kováča. Ten bol oficiálne požiadaný slovenským obhajcom Evy Varholíkovej o zaujatie odborných stanovísk. Najmä čo sa týka jej tvrdení, že alkohol požila až po nehode, ako aj k údajnej prítomnosti látok opiátového pôvodu.
„Podobne, ako moji maďarskí kolegovia z oblasti súdneho lekárstva, aj ja som vylúčil prítomnosť akýchkoľvek drog alebo opiátov v tele podozrivej v čase dopravnej nehody. Druhým závažným zistením je, že tvrdenia podozrivej v jej výpovedi nie sú v rozpore s výsledkami laboratórnych toxikologických a krvných skúšok, ktoré zabezpečili maďarské policajne orgány po dopravnej nehode,“ hovorí súdny znalec a dodáva:
„Na rozdiel od iných, či už redaktorov, právnikov ale aj odborníkov v danej oblasti, ktorí sa v tejto veci hypoteticky vyjadrovali, ja som mal možnosť dôkladne sa oboznámiť s obsahom výpovede podozrivej v tejto trestnej veci, so znaleckými posudkami a ich dodatkami maďarských znalcov pribratých políciou, ako aj so zisteniami doteraz získanými vyšetrovacími orgánmi maďarskej strany a potrebnými dostupnými dokumentami z vyšetrovacieho spisu. Na druhej strane vzhľadom na skutočnosť, že vyšetrovanie stále prebieha a nie je ukončené, že vo veci bolo už uverejnených veľa nepodložených tvrdení, ale aj z hľadiska mojej korektnosti ku kauze a dotknutých osôb nechcem a ani nemôžem zatiaľ zachádzať do podrobných konkrétnych detailov.“
Viete povedať, či výpoveď Evy V., podľa ktorej dotyčná uvádza, že pila alkohol až po nehode, je pravdivá?
„Ja nie som detektor lži ale znalec. Preto k otázke pravdivosti výpovede podozrivej sa vyjadriť neviem. Viem sa však zodpovedne vyjadriť k tomu, ako som už spomenul, že jej tvrdenia uvádzané vo výpovedi vo všetkých ohľadoch nie sú v rozpore s vykázanými laboratórnymi výsledkami telesných tekutín (krv, moč) podozrivej, zabezpečených ako dôkaz maďarskou políciou po dopravnej nehode.
Ak vezmem do úvahy všetky zatiaľ dostupné informácie, zistené laboratórne hodnoty a údaje o podozrivej, osobne si myslím, že podozrivá vo svojej výpovedi neklamala.“
S akou pravdepodobnosťou sa dajú overiť tvrdenia Evy V. o pití alkoholu? Dajú sa formou znaleckého dokazovania 100-percentne potvrdiť alebo vyvrátiť?
„Pri dnešných sofistikovaných metódach a znaleckých postupoch sa dajú samozrejme s vysokou pravdepodobnosťou vyvrátiť alebo potvrdiť tvrdenia podozrivej, ak samozrejme disponujete dostatkom potrebných informácií a tie sme v tomto prípade mali.“
Používajú maďarskí súdni znalci rovnaké metódy ako vy na zisťovanie množstva alkoholu a omamných látok a ich vplyvu na ľudský organizmus? Existujú vôbec rôzne metódy, ak áno, ktorá metóda je spoľahlivejšia resp. presnejšia?
„Metódy, ktorými pracujú maďarskí znalci pri zisťovaní množstva alkoholu a omamných látok v organizme, sú certifikované a výsledky sú akceptovateľné aj v našich podmienkach. Každá metóda má však svoje limity, ktoré určujú jej presnosť a validitu. Podľa môjho názoru výsledky zistené maďarskými kolegami z krvi menovanej sú dôveryhodné.“
Je možné, aby vaši maďarskí kolegovia v rámci znaleckého dokazovania zistili iné závery ako vy? Ak áno, ako je to možné a ktoré závery sú tie správne?
„Vo veciach súdneho lekárstva nie je podstatné akí znalci danej oblasti sa vecou zaoberajú. Dnes sú tieto znalecké postupy prísne determinované najnovšími vedeckými poznatkami všeobecne prijatými odborníkmi v oblasti súdneho lekárstva, ako aj širokou lekárskou obcou. Preto ak znalci majú dostatok potrebných informácií k danému znaleckému úkonu, mali by zákonite dospieť ku rovnakým znaleckým záverom alebo aspoň ku záverom so zanedbateľnými rozdielmi.“
Mali ste možnosť oboznámiť sa aj ich znaleckými posudkami, postupovali pri svojich výpočtoch správne?
„Áno mal, ale vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie, ako aj z hľadiska mojej korektnosti ku mojim maďarským kolegom sa k tomu vyjadrovať nechcem a ani nemôžem.“
(mik)