Štvrtok9. január 2025, meniny má Alexej, Alex, Alexia, zajtra Daša

Protest pred sídlom Generálnej prokuratúry trvá už takmer 200 dní

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Protestná akcia Occupy GP pred sídlom Generálnej prokuratúry (GP) SR v Bratislave trvá už takmer 200 dní, pričom podľa organizátorov ide najdlhší protest na Slovensku.

Aktivisti aj dnes povešali na vstup do budovy GP desiatky plagátov, na ktorých upozorňujú na nevyriešené kauzy. Na plagátoch boli známe heslá, typu ako "Stop korupcii, GP slúži politikom a kryje ich trestné činy a Okupácia GP. Pribudol zoznam štátneho majetku na Slovensku v roku 1989 a aktivisti prostredníctvom svojho hovorcu Filipa Rázgu upozornili," že všetky štátne podniky boli po tomto roku zničené, rozkradnuté, alebo predané väčšinou do zahraničia".

"Generálna prokuratúra SR reaguje na stále meniace sa požiadavky organizátorov od prvého dňa ich aktivity. Rovnako tak reagovala aj na žiadosti, podané na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, samozrejme, v zákonom stanovených možnostiach a tie musia aj organizátori akcie rešpektovať," uviedla dnes hovorkyňa GP SR Vladimíra Gedrová.

Ako ďalej zdôraznila, "všetky stanoviská GP SR však organizátori prijali negatívne a využili na ich vlastnú prezentáciu v médiách."

"Verejne kritizovať a nemať pri tom žiadnu zodpovednosť je veľmi jednoduché. Rozhodnúť v prípravnom konaní, respektíve podať obžalobu podľa predstáv organizátorov sa však nedá automaticky, iba na základe medializovaných informácií, z ktorých organizátori primárne vychádzajú. Prokuratúra musí postupovať v zákonných medziach a rozhodnúť na základe konkrétneho dôkazného a skutkového stavu veci. Zároveň výsledky vyšetrovania musia dostatočne odôvodňovať záver pre vznesenie obvinenia konkrétnej osobe, podanie obžaloby a následné postavenie obvineného pred súd. A takto prokuratúra postupuje v každej trestnej veci," dodala ďalej Gedrová.

Organizátori protestu požadovali došetrenie a odpovede na otázky, ako prebieha vyšetrovanie v takých známych kauzách, ako financovanie SDKÚ, Smeru-DS, vraždy Róberta Remiáša, či tunela Branisko, Daňového úradu v Košiciach, kauzy platinové sitká, či tunelovanie nebankových subjektov, nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, či policajný zásah proti demonštrantom pred budovou NR SR. GP, podľa slov hovorcu aktivistov, ich obvinila, že ich "štrajk je účelový a má politické pozadie".

Na plagátoch sa objavili fotografie a aktivity jednotlivých predstaviteľov finančných skupín, či expremiérov Mikuláša Dzurindu, Vladimíra Mečiara, Róberta Fica a iných osobností. Na sobotu 17. novembra plánujú o 15.00 hodine aktivisti na bratislavskom námestí slobody protestnú akciu pod názvom "Je koniec! Berieme si späť svoju krajinu".

Politici, podľa ich názoru ničia slobodu, banky ničia úspory, justícia ničí spravodlivosť, poisťovne ničia zdravie, masmédiá ničia informácie a univerzity ničia vzdelanie".

Aktivisti začali s protestom 1. mája tohto roku a dnes chceli sumarizovať aktivity okupácie GP SR a informovať verejnosť o reakciách, stanoviskách GP SR k požadovaným informáciám týkajúcich sa závažnej ekonomickej, majetkovej a násilnej trestnej činnosti súvisiacej s mnohými najzávažnejšími kauzami od roku 1989.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu