BRATISLAVA - Slovenská polícia k dnešnému dňu eviduje približne 2000 extrémistov zo Slovenska a zahraničia, ktorí pôsobia v rôznych oblastiach extrémizmu. "Ide najmä o skupiny pravicových, ľavicových a náboženských extrémistov. Na Slovensku majú najväčšie zastúpenie v bratislavskom regióne," uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Za prvých šesť mesiacov tohto roku odhalila slovenská polícia 143 trestných činov s rasovým motívom a trestných činov extrémizmu aj pomocou internetu. Úspešne z nich objasnila 73 prípadov. "Monitorovanie internetu zabezpečuje niekoľko útvarov polície. Každý podľa problematiky, ktorej sa venuje. Počty ich pracovníkov z bezpečnostných dôvodov nezverejňujeme," priblížil Slivka.
Podľa jeho slov sa polícii darí vďaka monitorovaniu internetu úspešne bojovať s viacerými formami trestnej činnosti. "Pravidelne monitorujeme internetové stránky a reagujeme na rôzne podnety. Napríklad občania upozorňujú na vyjadrenia s extrémistickými prvkami v diskusných fórach," poznamenal.
Príslušníci polície tak podľa neho vedia aj o Revolučnej komunistickej strane (RKS), a to už od roku 2009. Práve v blogu "marxisticko-leninskej organizácie" sa 13. júla objavilo pod textom spochybňujúcim zločiny komunizmu aj staršie video s názvom Smrť buržujom, v ktorom sa objavujú fotografie predstaviteľov vlády, opozičných strán a známi podnikatelia. "Ich doterajšie aktivity sa spájajú výhradne s uverejňovaním anarcho-komunistických ideí na internete a vo verbálnej rovine. V prípade získania informácií alebo akýchkoľvek indícií k možnému útoku postupujeme okamžite zákonne tak, aby bol tento útok zmarený a páchateľ zadržaný," vysvetlil Slivka.
RKS sa po medializácii tohto článku vo svojom blogu proti niektorým tvrdeniam ohradila. "RKS na žiadnom mieste na svojom blogu netvrdí, že použije fyzické násilie proti (premiérke, pozn. red.) Ivete Radičovej či proti politickým a podnikateľským špičkám v SR. Tvrdí ale, že je na základe svojho vedeckého svetonázoru presvedčená, že tieto "elity" padnú v rámci revolučného prerodu spoločnosti, v rámci ktorého, aby bol úspešný, musí tiecť krv," napísali v nedeľu 31. júla.
O extrémistoch, ktorí šíria svoje myšlienky prostredníctvom internetu, sa začalo aktívne hovoriť po útoku 22. júla. Nórsky atentátnik Anders Behring Breivik vtedy odpálil bombu v Osle a zabil desiatky mladých ľudí v letnom tábore na ostrove Utöya. Tieto útoky si vyžiadali životy 77 ľudí. Breivik svoju filozofiu zhrnul vo viac ako 1500-stranovom manifeste, ktorý krátko pred atentátmi rozoslal na viac ako tisícku elektronických adries a zhrnul v krátkom videu, ktoré uverejnil na portáli Youtube.