BANSKÁ BYSTRICA - Roboti začínajú pomáhať pri operáciách už aj na Slovensku. Ako prví ho využili lekári z Banskej Bystrice. Robotický systém s názvom „Da Vinci“ si prenajali na pol roka a chcú ho používať v chirurgii, urológii a gynekológii.
„Je to úplne iný typ medicíny, dostávate sa do 21. storočia,“ konštatoval po historicky prvej úspešnej operácii pomocou robota Da Vinci prednosta Urologickej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Vladimír Baláž.
„To máte ako 2 svety. Na jednej sále ustatí chirurgovia „pidlikajú“ nešťastných pacientov, na druhej dokonalá technika, perfektné laparoskopické prístroje a 3D obrazovky, to sa nedá porovnať,“ doplnil Baláž.
Oproti klasickej chirurgii robotický systém zvyšuje presnosť a spoľahlivosť chirurgického výkonu. Dokonca dokáže eliminovať chvenie rúk. „Od laparoskopie je to o to lepšie, že nástroje, ktoré sú v bruchu, sa nepohybujú len zhora dole a napravo-naľavo, ale majú všetky pohyby zápästia ľudskej ruky,“ objasnil fungovanie robota chirurg Peter Kothaj.
Pri roboticky asistovaných výkonoch dochádza k menšiemu poškodeniu tkanív. Pre pacientov to znamená obrovské plus v tom, že po takomto zákroku nemusia ležať dlho v nemocnici, ale rýchlejšie sa začlenia do bežného života.
Kým v USA sa dnes používa 1285 robotov a v susednej Českej republike deväť, na Slovensku doteraz nebol ani jediný. Stojí totiž asi tri milióny eur. Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici si ho prenajala na pol roka.
Mesačne platí 500 tisíc českých korún. Podľa riaditeľa Michala Buceka to zatiaľ všetko hradia sponzori. Hľadajú však spôsob ako s pomocou štátu takéhoto robota kúpiť.
„Je lepšia kvalita života, sú lepšie výsledky, menšie trvalé následky? Sú! Rozprávať teda o tom koľko to stojí a či si to môžeme dovoliť je nevkusné,“ povedal Bucek.