BRATISLAVA - Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin bráni svojho syna, ktorý je justičným čakateľom.
„Videl som film Vesničko má středisková. Na konci filmu je uvedené obsadenie. Hrušinský najstarší, Hrušinský mladší a Hrušinský najmladší. Keď si niekto myslí, že môj syn je odborne nespôsobilý, nech ho ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská preskúša. Možno bude lepší ako ona. Keď máme vo viacerých profesiách deti, ktoré nasledujú rodičov, Ťapákovci, Hubovcovi, Labudovci, syn nasleduje otca lekára, prečo by nemohol aj syn nasledovať otca sudcu. Syn na súde pracuje osem hodín denne a doma so mnou preberá ďalšie veci. Pracuje ešte ďalšie štyri hodiny. Privítal by som, aby Žitňanská vyskúšala môjho syna, či je odborne slabý. Dovolím si tvrdiť, že je na lepšej odbornej úrovni ako Žitňanská,“ vyhlásil dnes Harabin.
Podľa novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú prichystalo ministerstvo spravodlivosti, by mal zaniknúť inštitút justičných čakateľov. Tí by sa mohli stať vyššími súdnymi úradníkmi alebo odísť z justície.
Harabinovi sa nepáči ani navrhované zloženie výberových komisií. Doteraz tam podľa neho boli minimálne štyria sudcovia a jeden nesudca. „Teraz budú traja nesudcovia, politici, vyberať sudcov. Sústružníci, drevorubači, elektrikári môžu vyberať sudcov. Videli ste to niekde,“ vyhlásil.
Novela Ústavnému súdu a všeobecným súdom ukladá povinnosť sprístupňovať všetky právoplatné rozhodnutia na internete a zavádza verejné výberové konania na miesta sudcov a predsedov súdov, verejné justičné skúšky či ruší odmeny sudcom. „Toto nie je reforma. Nezrýchli ani jedno konanie. Zavedie deštrukciu a chaos na súdoch. Za posledné štyri roky sa znížil počet vecí na súdoch, ktoré boli staršie ako päť rokov o 24 tisíc. Máme najlepšie výsledky v Európe v otázke odbúravania starých vecí na súdoch,“ tvrdí Harabin.
Rovnako mu prekáža, že výchova a vzdelávanie sudcov sa dostane z rúk štátu. „V súčasnosti je to cez Justičnú akadémiu, tak ako je to vo svete. Po novom majú sudcov vychovávať mimovládne organizácie. To je neprípustné. To je chaos. Ide o to, aby nevychovála štátna inštitúcia, ale aby sme platili súkromným firmám, tak ako dali peniaze za upratovanie súkromným firmám,“ dodal Harabin.