PREŠOV/OKRÚHLE - Rodák z Okrúhleho (okr. Svidník) preslávil východ Slovenska v Amerike. Michal Bosák (1869 - 1937) odišiel v dvadsiatych rokoch minulého storočia z rodného kraja do USA bez koruny a vypracoval sa až na multimilionára. Podpis bankára sa ocitol dokonca aj na desaťdolárovej bankovke. Odvtedy, ako sa na nej objavil jeho podpis, ubehlo už sto rokov.
"Svojho času bol Michal Bosák najbohatším Stredoeurópanom," hrdo tvrdí jeho vzdialený príbuzný Rudolf Bosák, ktorý vydal o svojom predkovi aj knihu. Popisuje v nej, ako sa M. Bosák cez baníka a obchodníka s vínom, stal spolumajiteľom 30 amerických bánk. "U nás založil Slovensko-americkú banku so sídlom v Bratislave a pre prešovskú filiálku dal postaviť novú budovu, ktorá aj dnes slúži ako pobočka istej komerčnej finančnej inštitúcie," hovorí R. Bosák.
Aj obyvatelia Okrúhleho spomínajú na úspešného rodáka len v dobrom. "Pomáhal sedliakom. V ťažkých časoch im kúpil obilie aj zemiaky. Nezabúdal však, že najväčšou devízou je vzdelanie, a v Okrúhlom dal preto postaviť základnú školu," vysvetľuje bankárov synovec Jozef Rokyta (81). Vznikla aj Bosákova spoločnosť, ktorá na jeho počesť každoročne organizuje súťaž o Najlepší podnikateľský projekt medzi stredoškolákmi. Hlavnou cenou je dvojtýždňový pobyt v USA. "Sme presvedčení, že medzi mladými ľuďmi na Slovensku je veľa podnikateľských talentov, preto im chceme dať šancu," vysvetlil R. Bosák, ale pripomenul, že okrem príležitostí na to potrebujú aj šťastie a veľa úsilia.