ALEPPO – Mesto v severozápadnej časti Sýrie neďaleko hraníc s Tureckom obsadili len nedávno sýrske opozičné vojenské skupiny. Po rokoch tak vyhnali z tejto oblasti sily prezidenta Baššára al-Asada. Obyvateľstvo povstalo proti vládnemu režimu. Začali sa formovať rôzne povstalecké ozbrojené skupiny.
Sýrske mesto Aleppo len prednedávnom obsadili opozičné povstalecké skupiny. Ich ďalším cieľom je Hamá na juhu provincie (guvernorátu) Idlib pri Damasku, pričom sa snažia obsadiť aj dôležitú infraštruktúru, ktorej súčasťou je diaľnica M5. Vládne sily prezidenta Baššára al-Asada sa dali na ústup, pričom sa pripravujú na protiútok.
Povstalci dosiahli od roku 2016 doposiaľ najvýznamnejšie územné zisky. V Aleppe to však nie je len o jednej frakcií, informuje Al Jazeera. Začalo to už v roku 2011, keď sa sýrske obyvateľstvo začalo brániť proti Asadovým silám. Vytvorili sa opozičné ozbrojené skupiny, ktoré sa postupom času spájali a delili.
Sýrska vláda spásy (SSG)
Do "Operácie na Odstrašenie agresie", ktorej výsledkom je v doterajšom priebehu obsadenie Aleppa, bolo zapojených päť hlavných skupín. Celá operácia podlieha veleniu zo strediska Fateh al-Mubin (Vojenské operačné veliteľstvo) pod kontrolou arabskej "sýrskej vlády spásy (SSG)". Tá operuje v obsadených oblastiach na severozápade krajiny okolo centra Idlib. Založená bola v roku 2017.
Hayat Tahrir al-Sham (HTS)
Je to najväčšia povstalecká skupina, ktorá sa zapojila do spomenutej operácie. V minulosti bola známa tiež ako Jabhat al-Nusra, alebo Jabhat Fateh al-Sham. Vznikla spojením viacerých frakcií ako Jabhat Fateh al-Sham (aj pôvodný názov), Liwa al-Haqq, Jabhat Ansar al-Din a Jaysh al-Sunna. Na začiatku sýrskej vojny (2012) ju vytvorilo ISIS. Po roku sa táto skupina odtrhla a vyhlásila vernosť al-Káide.
V roku 2017 prerušila spojenie aj s al-Kájdou, pričom začala spájať rôzne ozbrojené frakcie v oblasti. Napokon sa rebeli premenovali na "Hayat Tahrir al-Sham (HTS)". Patrí sem zhruba 30-tisíc bojovníkov a operujú v provincii Idlib. HTS má kontrolu aj nad ťažbou ropy v oblasti či hraničným priechodom Bab al-Hawa s Tureckom. V Aleppe dokonca kontroluje aj SSG. HTS figuruje na americkom zozname teroristických organizácií.
Národný front boja za slobodu (NFL)
Na obsadení Aleppa sa zúčastnili aj menšie bojové skupiny Jaish al-Nasr, Sham Corps a Free Idlib Army, ktoré spolu tvoria "Národný front boja za slobodu (NFL)". Bol založený v provincii Idlib v roku 2018. Spadajú pod neho severné sýrske frakcie. Niektoré z nich sú súčasťou Slobodnej sýrskej armády (Free Syrian Army).
"Free Syrian Army (FSA)" bola prvá skupina rebelov, ktorá sa postavila proti silám prezidenta Baššára al-Asada. Ich stretom vznikla sýrska občianska vojna, ktorá trvala až do roku 2016, kedy Asad dostal zásadnú podporu z Moskvy a potlačil odpor rebelských skupín.
Ahrar al-Sham
Koalícia islamistických a saláfistických (ctihodní predkovia viery) jednotiek, ktoré tvoria jednu brigádu. Operuje prevažne v Aleppe a bola založená v roku 2011. Pred deviatimi rokmi patrilo k tejto skupine zhruba 15-tisíc ozbrojencov. Definuje sa ako komplexné reformné islamské hnutie, ktoré bolo súčasťou vtedajšieho "Sýrskeho Islamského frontu".
Jaish al-Izza
V preklade "Armáda hrdosti" sa zameriava na severné oblasti guvernorátu Hamá a niektorých častí Lattakie. Tiež bola súčasťou Slobodnej sýrskej armády. V roku 2019 sa odhadovali jej počty na 5-tisíc ozbrojených povstalcov. Jeden z veliteľov, Mustafa Abdul Jaber, uviedol, že rýchly úspech (obsadenie Aleppa) dosiahli proti slabej obrane mesta.
Nur Eddin Zinki
Táto bojová rebelská skupina sa začala formovať v Aleppe v roku 2014. O tri roky neskôr sa snažila spojiť s HTS, no napokon k tomu nedošlo. Istú dobu však predsa len bojovala po boku HTS. V roku 2019 prišla o mocenský vplyv v Aleppe. V roku 2020 došlo k spojeniu s HTS.
Operácia Dawn of Freedom
Niektorí analytici očakávajú, že pri presune rebelov z Aleppa (Sýrska národná armáda SNA, teda spojenecké rebelské vojská) smerom na juh provincie Idlib k mestu Hamá, sa časť bojovníkov môže oddeliť a postupovať smerom na severovýchod. Abdurrahman Mustafa, veliteľ opozičnej vlády v severných sýrskych oblastiach, ktorá nepatrí pod HTS ani SSG, vyhlásil, že "nová operácia Dawn of Freedom (Úsvit slobody) začala s oslobodzovaním severovýchodnej časti krajiny."
Na sociálnej sieti X Mustafa napísal, že sýrsky ľud pokračuje v bojoch za slobodu, pričom už dosiahol významné zisky. "V atmosfére tohto víťazného ťaženia spúšťa dočasná sýrska vláda operáciu 'Úsvit slobody' s cieľom oslobodiť oblasti kontrolované režimom al-Asada a separatistami z PKK a PYD."
Dosiahnutie tohto cieľa je podľa Mustafu dôležitým krokom k obnove Sýrie a následného návratu utečencov a vysídlených osôb do ich obydlí. "Všetka úcta a uznanie patrí hrdinom národnej armády a všetkým, ktorí sa chopili zbraní na obranu svojho ľudu a svojej krajiny proti tomuto utláčateľskému režimu," doplnil.
PYD je ľavicová strana v Sýrií a tureckú PKK (Strana kurdských pracujúcich) považujú v Turecku, Kanade, USA a v EÚ za teroristickú organizáciu. Jej ideológia je založená na marxizme-leninizme a kurdskom nacionalizme. Cieľom je vytvorenie kurdského štátu.
Súčasný stav
Povstalecké skupiny sa dostali na vzdialenosť 10 km od mesta Hamá, kde sa im postavili sýrske jednotky. Bojovali proti nim ich vlastnými zbraňami, ktoré sýrska armáda nechala v skladoch počas ústupu. Irán a Rusko sú oslabené vlastnými konfliktmi, preto bolo obsadenie Aleppa pomerne jednoduché. Asadove sily tiež museli riešiť iné problémy. V krajine začína čoraz výraznejšie naberať na sile Islamský štát.