LONDÝN – Google je miestom, na ktorom milióny ľudí hľadajú rôzne druhy informácií. To je niečo, čo si podvodníci dobre uvedomujú. V tomto priestore zneužívajú populárne hľadané výrazy, aby ľudí pripravili o peniaze či osobné údaje. Odborník prezradil, pri ktorých frázach by ste mali byť obzvlášť opatrní.
Ben Van Pelt, zakladateľ spoločnosti TorGuard, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, vyzval používateľov internetu, aby boli pri vyhľadávaní informácií ostražití. Podvodníci si totiž dobre uvedomujú, čo ľudí zaujíma a odkiaľ získajú potrebné informácie na to, aby vám vybielili účet alebo ukradli vaše osobné údaje. Van Pelt preto varuje, aby ste si dali pozor, a to obzvlášť pri vyhľadávaní týchto piatich fráz, informuje portál Indy100.
Čísla zákazníckeho servisu
Keď chcete rýchlo nájsť číslo zákazníckeho servisu akejkoľvek služby, bežnou metódou je hľadanie na internete. Podvodníci to však využívajú tak, že kupujú reklamy, ktoré sa zobrazujú v hornej časti výsledkov vyhľadávania. Potom prezentujú zavádzajúce odkazy a telefónne čísla, ktoré vás spoja s nimi, a nie so skutočnou spoločnosťou. Van Pelt vysvetlil: „Prijímajú hovory, niekedy stovky denne, a presvedčivo napodobňujú technika na zákazníckom servise.“ Aby ste sa nestali obeťou takéhoto podvodu, radšej preskočte reklamy a priamo navštívite oficiálnu webovú stránku spoločnosti.
Jednoduché pôžičky
Podvodníci môžu inzerovať jednoduché, okamžité pôžičky na zneužívanie ľudí vo finančnej tiesni. Často vyžadujú poplatky vopred a osobné údaje a sľúbená pôžička sa nikdy nezrealizuje. „Namiesto toho, aby ste sa so žiadosťou o finančnú pomoc obrátili na Google, hľadajte finančné služby od uznávaných bánk a veriteľov,“ odporučil Van Pelt.
Schémy rýchleho zarábania peňazí
Tie často zahŕňajú „investičné príležitosti“, ktoré sľubujú vysoké výnosy s malým rizikom. V skutočnosti sú to často pyramídové schémy. „Vyhnite sa pyramídovým schémam. O investičných príležitostiach sa vždy poraďte s renomovaným investičným maklérom alebo finančným poradcom,“ povedal Van Pelt.
Nadštandardne platená práca z domu
Pokiaľ ide o hľadanie práce, odborník nabáda ľudí, aby sa vyhýbali odkazom, ktoré sľubujú nadštandardne platenú prácu z domu. Tieto „zamestnania“ môžu slúžiť ako zásterka pre nelegálne aktivity, ako je pranie špinavých peňazí, alebo môžu byť jednoducho pokusmi o získanie vašich osobných alebo finančných informácií. „Pri hľadaní zamestnania sa držte známych pracovných stránok a oficiálnych kariérnych stránok renomovaných spoločností, aby ste minimalizovali riziko stretnutia s podvodníkmi,“ povedal Van Pelt.
Podvod s technickou podporou
Kyberzločinci často vytvárajú falošné služby technickej podpory. Keď ich spotrebitelia kontaktujú so žiadosťou o pomoc, môžu ich oklamať, aby im umožnili vzdialený prístup k ich počítačom, nainštalovali malvér alebo poskytli informácie o kreditnej karte pre falošné služby. Van Pelt radí, aby vždy používajte oficiálnu technickú podporu od výrobcu vášho zariadenia alebo poskytovateľa softvéru.