PRAHA – Chovateľov oviec a hovädzieho dobytka trápi od začiatku septembra tzv. katarálna horúčka oviec. Počet prípadov bohužiaľ pribúda príliš rýchlo. K dnešnému dňu je na území ČR 67 ohnísk tejto nákazy. Od budúceho týždňa sa bude preto ochranné pásmo vzťahovať na celé územie ČR.
V Českej republike majú chovatelia čoraz väčší problém s katarálnou horúčkou oviec (Bluetongue). Toto ochorenie postihuje okrem iného aj hovädzí dobytok a na územie ČR sa vrátilo po dlhých 15-tich rokoch. Súčasná vlna trvá od začiatku septembra tohto roku. Za posledný týždeň pribudlo navyše deväť nových prípadov.
Štátna veterinárna správa (SVS) sa na základe aktuálnej situácie rozhodla, že od stredy budúceho týždňa (6. november) rozšíri ochranné pásmo na celé územie ČR. V siedmich krajoch je k dnešnému dňu 67 ohnísk nákazy. Od stredy budú platiť aj nové vnútroštátne opatrenia. Očkovanie je podľa SVS naďalej dobrovoľné a uhrádzajú ho chovatelia.
Odporúčania
Ohniská katarálnej horúčky oviec sú v Karlovarskom, Ústeckom, Plzenskom, Libereckom, Juhočeskom, Stredočeskom kraji a na Vysočine. Ohrozených je viac ako 9-tisíc zvierat.
"SVS odporúča chovateľom hovädzieho dobytka a oviec očkovanie zvierat proti katarálnej horúčke oviec ako prevenciu pre zavlečenie nákazy do chovov týchto zvierat. Najmä u oviec môže infekcia spôsobiť úhyn zvierat," uviedol ústredný riaditeľ SVS Zbyněk Semerád. V Česku je podľa SVS zaregistrovaná vakcína BioBos BTV 3 injekčná suspenzia.
Rozšírením pásma na celé územie stratila ČR v EÚ štatút krajiny bez výskytu katarálnej horúčky oviec. Premiestňovanie zvierat do členských štátov sa bude riadiť platnými európskymi právnymi predpismi. "V ČR bude obmedzené len premiestnenie z ohnísk, a to na základe pravidiel vydaných príslušnou krajskou veterinárnou správou," oznámila SVS.
Prenášač
Vo všeobecnosti ide o nenákazlivé vírusové ochorenie domácich a voľne žijúcich prežúvavcov. Prenáša ho hmyz, ktorý saje krv, konkrétne pakomár Culicoides (Afrika, Amerika, Austrália, Stredný východ a niektoré krajiny južnej Ázie a Oceánie). Informuje o tom ústredie Európskej komisie pre bezpečnosť potravín. V neprítomnosti hmyzu sa choroba neprenáša, dokonca ani priamym kontaktom medzi zvieratami. Na človeka choroba nie je prenosná.
Situácia s katarálnou horúčkou oviec v EÚ sa v poslednom čase značne zmenila v dôsledku invázie nových sérotypov (skupina mikroorganizmov jedného druhu so spoločnými antigénovými vlastnosťami), konkrétne sérotypu 8 (v oblasti Únie, kde sa ohniská nikdy predtým nehlásili a ktorá sa nepovažovala za ohrozenú katarálnou horúčkou oviec) a tiež sérotypu 1 vírusu v južnej Európe.