BRATISLAVA - Slovenská národná strana (SNS) berie rozhodnutie ministerky zdravotníctva SR Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) podať demisiu na vedomie. Dolinková podľa strany dlhodobo nepredstavila pre zdravotníctvo žiadnu víziu. Informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
archívne video
"Odsudzujeme však jej útok na nášho poslanca Petra Kotlára a pýtame sa, koľko trestných oznámení dala ona na tých, čo kradli počas COVIDU-u," vyhlásila Škopcová a dodala, že počas Dolinkovej pôsobenia na rezorte zdravotníctva sa prehĺbilo zlé hospodárenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Dolinková avizovala podanie demisie v piatok na tlačovej konferencii. Vyhlásila, že nemá podporu vlády, a kritizovala, že konsolidačné opatrenia sa dotknú aj zdravotníctva. Vystúpila aj proti splnomocnencovi vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petrovi Kotlárovi (SNS).
Odstúpenie Zuzany Dolinkovej nie je prekvapením
Odstúpenie Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) z postu ministerky zdravotníctva nie je prekvapením. Uviedlo to Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) v reakcii na avizovanú demisiu Dolinkovej. Ide podľa nich o dôsledok mnohých zlyhaní. "Na našom kritickom postoji ku konsolidačnému balíku na úkor zdravotníkov sa odstúpením ministerky zdravotníctva nič nemení," doplnilo združenie.
Odchod Zuzany Dolinkovej musel prísť, demisia však nevyrieši krízu v sektore
Odchod ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) z funkcie musel prísť. Demisia však nijako nevyrieši krízu v sektore. Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) to uviedlo na sociálnej sieti v reakcii na avizovanú demisiu Dolinkovej. "Robert Fico (Smer-SD) je unavený a nechce sa mu vládnuť a prináša už len chaos. Krízu v zdravotníctve alibisticky tlačil pred sebou, ale teraz je všetka zodpovednosť na ňom," vyhlásilo hnutie s tým, že v stávke sú zdravie a životy "nielen v trenčianskej nemocnici".
Poslanec Národnej rady (NR) SR Oskar Dvořák (PS) vyčítal ministerke zdravotníctva viaceré zlyhania. Myslí si, že aktívne prispela k prehĺbeniu problémov v zdravotníctve. "Ona nielenže nič nerobila, ale prispela aj k zhoršeniu," podotkol. Kritizoval ju napríklad za negatívne hospodárenie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, situáciu vo Fakultnej nemocnici Trenčín či rozhodnutie odstúpiť od zámeru výstavby novej národnej nemocnice na bratislavských Rázsochách. Myslí si tiež, že dlho ustupovala aj splnomocnencovi vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petrovi Kotlárovi. Upozornil, že neriešila jeho tvrdenia. "Teraz bolo pre ňu veľmi jednoduché na tlačovej konferencii sa postaviť a odsúdiť jeho výroky," povedal.
Poslanec Tomáš Valášek (PS) predpokladá, že vládna koalícia sa bude o prázdne miesto ministra zdravotníctva hádať. "To jediné, na čo majú chuť a čas, je riešiť seba a svoje posty. Žiaľ, ľudia na Slovensku z toho nebudú ani viac zdraví, ani sa im nebude o nič lepšie žiť," skonštatoval. Na predsedu vlády spolu s Dvořákom apeloval, že problémy v zdravotníctve odchodom ministerky neodchádzajú a treba ich riešiť.
Odstúpenie ministerky zdravotníctva je politickým krokom pre verejnosť
Odstúpenie ministerky zdravotníctva SR Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) je politickým krokom pre verejnosť. Ministerka tým zároveň potvrdila, že konsolidácia na úkor zdravotníctva ohrozuje jeho funkčnosť. V reakcii na avizovanú demisiu ministerky to vyhlásil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. "V tomto súhlasíme, že po destabilizácii personálu sa ministerstvo zdravotníctva nedá viesť. Treba úprimne povedať, že k práci pani ministerky sa lekári vyjadrili už v júni tohto roka, kde sme verejne povedali, že nemá našu dôveru," vyhlásil Visolajský.
KDH vníma demisiu Dolinkovej ako logický krok, upozorňuje na jej zlyhania
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) považuje odstúpenie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) za logický krok. Poukazuje na viaceré jej zlyhania. Verí, že miesto po nej obsadí rešpektovaná osobnosť, ktorá bude vedieť hájiť záujmy pacientov a mať silnú politickú podporu v boji so záujmovými skupinami v rezorte. Uviedlo to v stanovisku. "Dolinková doplatila na nepripravenosť, s ktorou na kreslo ministerky prišla, a zároveň chabý rešpekt v rámci celého rezortu, ktorý si nedokázala ani za rok svojho pôsobenia vybudovať," poznamenal poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Stachura (KDH). Vyčítal jej viaceré kroky.
Upozornil napríklad na odstúpenie od zámeru výstavby novej národnej nemocnice na bratislavských Rázsochách či zlyhania pri hľadaní alternatívnych riešení pri detských ambulantných pohotovostných službách. Hovoril aj o jej neschopnosti riešiť nekontrolované poplatky v zdravotníctve, zhoršovaní dostupnosti zdravotnej starostlivosti či meškaní s centrálnym riadením štátnych nemocníc. Kresťanskí demokrati Dolinkovú skritizovali aj v súvislosti so schválením konsolidačného balíčka v NR SR. "Čakali sme, že pri návrhu konsolidácie sa Dolinková postaví a bude bojovať za svoj rezort, za sestry, záchranárov, lekárov a bude sa biť do poslednej chvíle. To sa však nestalo a ministerka radšej rezignovala. Čakáme, že jej nástupca zvráti prijaté opatrenia a zasiahne aj prezident SR," dodal poslanec František Majerský (KDH).
Zuzana Dolinková mala na poste ministerky zdravotníctva skončiť už skôr, tvrdí strana SaS
K odstúpeniu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) malo prísť oveľa skôr. V reakcii na Dolinkovej v piatok ohlásenú abdikáciu to uviedli zástupcovia strany SaS. "Jej odstúpenie sme požadovali už od leta, k viacerým pochybeniam, ktoré boli pre jej koniec dostatočným dôvodom sa napokon pridal konsolidačný balíček a výpovede zdravotníkov ako pomyselný posledný klinec do rakvy neschopnej ministerky zdravotníctva," vyhlásil na tlačovej konferencii predseda SaS Branislav Gröhling.
Odchádzajúca ministerka podľa neho svojím piatkovým vyhlásením defacto priznala, že schválená konsolidácia spôsobí kolaps v zdravotníctve. "Potvrdila, že obeťou konsolidácie je aj slovenské zdravotníctvo," skonštatoval Gröhling. Poslanec SaS v Národnej rade Tomáš Szalay vyzval prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby demisiu prijal. Rok Dolinkovej na čele rezortu zdravotníctva označil za stratený. Napriek skúsenostiam zo sektora podľa Szalaya nedokázala zrealizovať svoje vízie. "Prešľapovalo sa na mieste, problémy sa nabaľovali," poznamenal Szalay.
Mieni, že k Dolinkovej odchodu výrazne "dopomohol" aj sám predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). "Nielen tým, že zdravotníctvo sa nestalo premiérskou témou, ale aj tým, že vláda dávala priestor rôznym 'kotlárovcom' - dezinformátorom. Podkopávala tým nohy nielen Dolinkovej, ale i celému zdravotníctvu," dodal. Liberáli zároveň vyzvali premiéra, aby Dolinkovú nahradil schopným človekom, ktorý bude mať potenciál presadiť dôležité zmeny v zdravotníctve. "To potrebuje rázny rez," zvýraznil Szalay.
Demisia Dolinkovej mala prísť už dávno, tvrdí hnutie Slovensko
Demisia ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) mala prísť už dávno. V reakcii to uviedlo hnutie Slovensko. Dolinková podľa neho konala v prospech finančných skupín a v neprospech pacientov. Informoval o tom hovorca hnutia Matúš Bystriansky. Hnutie konštatuje, že ministerka najviac času vo svojej funkcii venovala sebe samej. "Podarilo sa jej zrušiť ľuďom zubné benefity, odložiť maximálne čakacie lehoty na operácie, ktoré mali platiť od začiatku roka, podarilo sa jej zvýšiť zdravotné odvody, zastaviť centrálny systém objednávania pacientov na vyšetrenia," komentoval bývalý minister zdravotníctva a poslanec parlamentu Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Doplnil, že Dolinková zvýhodnila nemocnicu Penty pri pláne obnovy, ohrozila tým milióny eur z Európskej únie a zastavila výstavbu novej Univerzitnej nemocnice na Rázsochách. Poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) verí, že novým ministrom nebude bábka v rukách finančných skupín, ale človek, ktorému záleží na pacientoch.
"Kolaps zdravotníctva a neochota bojovať za záujmy zdravotníkov pri Ficovom balíku ožobračovania ľudí, personálny rozvrat v trenčianskej nemocnici priamo zapríčinený jej diletantizmom, prienik finančných skupín do zdravotníctva - to je vizitka končiacej 'instagramovej' ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej," skonštatovala Remišová. Kresťanská únia dúfa, že nové vedenie rezortu si aspoň sčasti osvojí zásadu, že ľudia - pacienti i zdravotníci - sú na prvom mieste, nie politické hry. "Povinnosťou a absolútnou prioritou vlády by malo byť zabezpečenie kompetentného riadenia kľúčového rezortu, ktorý má zachraňovať životy, nie kolabovať v dôsledku neodborných, nesystémových a populistických rozhodnutí," skonštatovala.
Odchod Zuzany Dolinkovej berieme ako fakt, uviedla lekárska komora
Slovenská lekárska komora (SLK) berie abdikáciu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) ako fakt. "Nevidíme dôvod bližšie komentovať jej odchod," uviedla komora v reakcii na Dolinkovej piatkové oznámenie o podaní demisie. "Veríme, že nástupca v rezorte bude určený čo najskôr, nakoľko situácia v zdravotníctve si to vyžaduje," dodala k záležitosti manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská.
Hlas rešpektuje demisiu Dolinkovej, avizuje pokračovanie rozbehnutých projektov
Koaličný Hlas-SD chápe a rešpektuje rozhodnutie svojej nominantky Zuzany Dolinkovej odstúpiť z postu ministerky zdravotníctva. Myslí si, že ju profesijne a ľudsky sklamalo prijatie konsolidačných opatrení, pre ktoré nemohla naplno realizovať všetky plány. Oceňuje jej prácu. Avizuje, že nový šéf rezortu bude pokračovať v rozbehnutých projektoch a hľadať riešenia na skĺbenie rozpočtových možností s potrebami zdravotníkov, aby pacienti mali kvalitnejšiu starostlivosť a lepšie služby. Informovali o tom z tlačového oddelenia strany.
"Hlas-SD plne podporuje Zuzanu Dolinkovú a váži si jej obetavú prácu na poste ministerky zdravotníctva. Počas svojho 11-mesačného pôsobenia sa naplno venovala rozvoju zdravotníctva a riešeniu problémov, ktoré jej zanechali vlády Matoviča, Hegera a Ódora. Vstúpila do rezortu v chaose a zmätku - za stavu, ktorý bol dôsledkom 3,5-ročnej nezodpovednej politiky a nezvládnutia boja s pandémiou, čo viedlo k tisícom zbytočných obetí," vyhlásil Hlas-SD v stanovisku. Vyzdvihol Dolinkovej prácu.
"Napriek týmto nášľapným mínam sa pustila do rozvojových projektov, ako je výstavba nových nemocníc či podpora slovenských lekárov a zdravotníkov. Jej práca priniesla konkrétne výsledky - posilnila sa výstavba nemocníc v Martine a Banskej Bystrici, zlepšil sa proces schvaľovania nových liekov pre pacientov a zabezpečil sa nárast slovenských medikov na lekárskych fakultách," deklaroval. Myslí si, že Dolinkovú sklamali konsolidačné opatrenia, ktoré priniesli obmedzenia, ktoré jej neumožnili naplno realizovať všetky plány. Tvrdí však, že konsolidácia verejných financií je po pôsobení predošlých vlád nevyhnutná. "V neposlednom rade jej rozhodnutie ovplyvnil neustály mediálny tlak, klamstvá a osobné útoky, ktorým čelila. Ako žena a matka tak prijala rozhodnutie, ktoré reflektuje nielen jej odborné, ale aj ľudské hodnoty," dodal.
Premiér berie Dolinkovej demisiu na vedomie, jej dôvody komentovať nebude
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) berie na vedomie rozhodnutie ministerky zdravotníctva SR Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) podať v utorok (8. 10.) demisiu. Dôvody, ktoré označila za rozhodujúce, komentovať nebude. Dolinkovej sa poďakoval za vykonanú prácu. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. "Ďalší postup prijme predseda vlády po konzultáciách s predsedom Hlasu-SD Matúšom Šutajom Eštokom a prezidentom SR Petrom Pellegrinim," vyhlásil premiér.
Dolinková v piatok oznámila podanie demisie. Prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu ju plánuje odovzdať v krátkom čase. Dolinková necíti podporu pre presadzovanie svojich cieľov a opatrení na zlepšenie zdravotníctva. Kritizovala okrem iného aj schválenie konsolidačných opatrení v parlamente. Namietala tiež postoj splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára. Vyčítala mu šírenie mnohých dezinformácií.
Kaliňák demisiu Dolinkovej rešpektuje, vníma zdravotníctvo ako dôležitú tému
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) rešpektuje rozhodnutie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) podať demisiu. Prekvapilo ho to. Uviedol to v piatok novinárom. Nesúhlasí s tvrdením, že zdravotníctvo nie je premiérskou témou. Považuje ho za dôležité. Bude si podľa neho potrebné vydiskutovať tvrdenia Dolinkovej o nepociťovaní podpory od vlády. Zároveň si myslí, že v systéme zdravotníctva bude treba procesy zracionalizovať.
"Pacienti sa oprávnene sťažujú na to, že necítia obrovské zdroje, ktoré idú do zdravotníctva. Preto je dôležité urobiť tam poriadok. Neviem však odpovedať na otázku, či bolo dosť síl alebo energie na to, urobiť takú zásadnejšiu zmenu v zdravotníctve," povedal. Mieni, že finančné toky v systéme treba presmerovať do správnejších častí, aby to pociťoval pacient.
Ministerstvo obrany sa podľa jeho rezortného šéfa snažilo v rámci zdravotníctva "priložiť ruku k dielu". Kaliňák pripomenul, že spolupracujú na projekte novej nemocnice v Prešove. "V rámci konsolidácie prevezmeme na seba časť výstavby veľkej nemocnice, ktorá predovšetkým takisto na 85 až 90 percent bude slúžiť pre civilné obyvateľstvo. A to je aj náš príspevok v konsolidácii k podpore zdravotníctva," dodal.