BRATISLAVA - Zamestnávatelia od 1. januára odvádzajú za zamestnanca poistné do druhého dôchodkového piliera vo výške 4 % hrubej mzdy namiesto 5,5%. Ide o konsolidačné opatrenie vlády, ktoré sa nevyhlo ostrej kritike. Opozícia hovorí o kradnutí úspor zo strany vlády a podľa najnovšieho prieskumu s tým nesúhlasí ani široká verejnosť.
archívne video
Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre relácie TV JOJ Na hrane. S opatrením nesúhlasí 60,1% respondentov, pričom s ním súhlasí len 16,7% opýtaných. 13% ľudí deklarovalo, že nevie, o čo ide. 9,2% respondentov nevedelo túto problematiku posúdiť a 1% respondentov odmietlo odpovedať.
Nespokojní sú so súčasným stavom najmä mladí ľudia a prekvapivo aj voliči koalície. S opatrením súhlasí len 25% voličov Hlasu, 24% voličov SNS a 27% podporovateľov Smeru. Výrazne nesúhlasia voliči PS, SaS, KDH a mierne nadpriemerne aj voliči koalície SLOVENSKO, KÚ a Za ľudí.
Rušiť sa zatiaľ nebude
Do druhého piliera vstúpilo v roku 2023 takmer 95 000 ľudí. Objem majetku v druhom pilieri presiahol začiatkom tohto roka 14 miliárd eur. K prvému januáru 2024 bol počet sporiteľov v druhom pilieri 1,83 milióna.
Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) informoval vo štvrtkovej relácii TV JOJ Na hrane, že z diskusie o druhom pilieri zatiaľ nemajú výstup. Rešpektuje, že je v Ústave SR. Neplánuje ho rušiť. Branislav Gröhling (SaS) kritizoval trvalé zníženie odvodu do druhého piliera. Hovorí o kradnutí úspor zo strany vlády.