BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR sa vrátia do lavíc opäť v utorok (21. 3.) o 9.00 h. V úvode dňa by sa mali venovať vládnej novele školského zákona. Návrh ráta so zavedením právneho nároku na prijatie v materskej škole. Uľahčiť by mohla sprístupnenie právneho nároku najmä deťom z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia. Novelou sa majú plniť aj niektoré ciele plánu obnovy.
V programe aktuálnej schôdze je aj odmena 500 eur za účasť v tohtoročných parlamentných voľbách. Návrh je súčasťou novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú predložil líder OĽANO Igor Matovič. Okrem toho predložil aj novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, podľa ktorej by bol plat poslanca vo výške priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok.
VIDEO Matovič v najnovšom návrhu plánuje rozdávať voličom v nadchádzajúcich voľbách 500 eur na hlavu
Novela zákona o energetike
Zákonodarcovia by mali na tejto schôdzi rozhodnúť aj o novele zákona o energetike, ktorú preložili z predchádzajúceho rokovania. Podľa zverejneného programu by sa jej mali venovať v stredu (22. 3.) ráno. Pôvodne mala úprava priniesť povinnosť pre dodávateľov a obchodníkov s plynom zabezpečiť vytvorenie zásob na úrovni 25 % primeranej ročnej spotreby na danom území. To však poslanci navrhli vypustiť. Novelou sa má tiež rozšíriť mechanizmus poskytovania dotácií na vysoké ceny plynu a elektriny aj o náklady na teplo.
Novela katastrálneho zákona
V prvom čítaní je viacero vládnych i poslaneckých návrhov. Medzi vládnymi je napríklad novela katastrálneho zákona. Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho zas navrhujú, aby mohli rodičia detí od troch do piatich rokov, ktoré z kapacitných dôvodov nedostali miesto vo verejnej materskej škole, získať finančný príspevok.
Odvolanie Čekovského
Plénum by malo rozhodnúť aj o návrhu opozičných poslancov na odvolanie Kristiána Čekovského z funkcie predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Na programe je aj voľba členov Rady pre mediálne služby či Rady Rozhlasu a televízie Slovenska, ako aj správy brannobezpečnostného výboru a výborov na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva.
Poslanci chcú schôdzu ukončiť do 31. marca. Body programu, ktoré sa nestihnú prerokovať, presunú na ďalšiu riadnu schôdzu. Tá sa má začať v máji.