BRATISLAVA - Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje. Klesá počet pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, počet hospitalizovaných pacientov, ako aj počty denných príjmov v nemocniciach.
Menej je tiež ľudí vyžadujúcich umelú pľúcnu ventiláciu a klesá aj počet výjazdov sanitiek. Po rokovaní vlády o tom v stredu informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Počty pozitívnych klesajú
Počty pozitívnych prípadov podľa jeho slov klesajú pri PCR i antigénovom testovaní. "Až na bratislavské okresy klesá aj sedemdňová incidencia," priblížil minister.
Subvariant omikronu je už v 90 % vzoriek
Subvariant omikron BA.2. bol podľa posledných údajov prítomný v takmer 90 percentách sekvenovaných vzoriek. "V tejto chvíli je prítomný určite v takmer 100 percent sekvenovaných vzoriek," skonštatoval Lengvarský.
Klesá aj počet výjazdov sanitiek
Počet výjazdov sanitiek celkovo klesá, pričom v niektorých krajoch je situácia stabilná. "Aktuálne je v nemocniciach 1908 pacientov, UPV takisto klesá na dnešnú úroveň 60 pacientov," priblížil.
Dodal, že pacienti s primárnou diagnózou COVID-19 majú menej ako polovičné zastúpenie v rámci hospitalizácií. "Výrazne stúpa počet pacientov, u ktorých bol COVID-19 diagnostikovaný ako druhá diagnóza," ozrejmil.
Ďalšie uvoľňovanie posúdi konzílium
Lengvarský dodal, že v súvislosti s prípadným ďalším uvoľňovaním opatrení má vo štvrtok (7.4.) zasadnúť konzílium odborníkov. "Na stole" je podľa neho otázka potreby nosenia rúšok resp. respirátorov v interiéroch. "Treba rátať s tým, že na miestach, ako sú nemocnice či zariadenia sociálnych služieb, budú naďalej potrebné," dodal.
MZ upozorňuje na krátkodobý nedostatok molnupiraviru
Rezort zdravotníctva upozorňuje na krátkodobý nedostatok antivirotického lieku Lagevrio s obsahom liečiva molnupiravir vo verejných lekárňach pre výdaj na základe receptu a e-receptu. Liek je naďalej dostupný v nemocničných lekárňach a pre podávanie v ambulanciách urgentného príjmu. Rezort situáciu intenzívne rieši.
Liek je určený pre pacientov s rizikom ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. Rizikovým pacientom ho môže indikovať aj všeobecný lekár. "U pacienta je vyžadovaný pozitívny výsledok testu, ako aj zaradenie medzi osoby so zvýšeným rizikom ťažkého priebehu," priblížilo ministerstvo.
Ako ďalej informovalo, na základe rozhodnutia ošetrujúceho lekára môže byť pacientovi so zvýšeným rizikom závažného priebehu ochorenia COVID-19 indikovaná aj terapia liekom Veklury formou ambulantnej starostlivosti.
Na Slovensku je hospitalizovaných 64 ukrajinských pacientov
Na Slovensku je aktuálne hospitalizovaných 64 ukrajinských pacientov, z toho je 37 dospelých a 27 detí. Najčastejšie sú na interných, traumatologických a onkologických oddeleniach.
"Vykonali sme 29 elektívnych operácií, 37 urgentných operácií, z toho 25 dospelých a 12 detí. Dvanásť dospelých podstúpilo odloženú operáciu," doplnil minister. Urgentné príjmy podľa neho ošetrili 1403 Ukrajincov, z toho 657 dospelých a 746 detí. S onkologickou diagnózou sa má na Slovensku liečiť 203 ukrajinských pacientov, z toho 188 dospelých a 15 detí.
Lengvarský verí, že nehrozí kolaps zdravotníctva
Lengvarský verí, že nehrozí kolaps zdravotníctva v súvislosti s vyhlásením štrajkovej pohotovosti lekárskymi odborármi. Vyhlásil to v stredu po rokovaní vlády. Potvrdil, že niektoré požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ) už ministerstvo splnilo a na niektorých sa pracuje. Dodal, že rezort je plne súčinný pri rokovaniach, ktoré aj naďalej prebiehajú.
Premiér Eduard Heger i vláda sú o dianí podľa jeho slov priebežne informovaní. Lekárski odborári vyhlásili od utorka (5. 4.) štrajkovú pohotovosť. Reagujú tak na to, že napriek dlhodobým upozorneniam a viacerým rokovaniam vláda nerieši situáciu v zdravotníctve.
Majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier. Ak sa nič nezmení, zvažujú vypovedanie nadlimitných nadčasov v nemocniciach či podanie hromadných výpovedí.
Digitálny COVID preukaz môžu získať aj ľudia, ktorí sa zaočkovali mimo SR
O digitálny COVID-19 preukaz EÚ (DCC) sa môžu uchádzať aj ľudia, ktorí očkovanie podstúpili výlučne mimo územia SR. Informovala o tom riaditeľka Sekcie marketingu a komunikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.
"Digitálny COVID-19 preukaz EÚ môžu získať všetci, ktorí spĺňajú podmienky na bezplatné očkovanie na Slovensku a sú očkovaní s jednou u nás uznaných vakcín. NCZI bude zapisovať očkovanie v zahraničí bez ohľadu na to, či občan absolvoval plnú základnú očkovaciu schému, alebo dostal aj booster dávku," spresnila.
Záujemcovia o preukaz majú podľa inštrukcií NCZI vyplniť vzor čestného vyhlásenia a informačnú tabuľku, ktorá je zverejnená na stránke korona.gov.sk. "Oba dokumenty vyplní, podpíše a naskenované zašle NCZI na mailovú adresu dcc@nczisk.sk spolu s naskenovanými potvrdeniami o všetkých očkovaniach vo formáte PDF," doplnila Daničová.
Žiadateľ následne dostane na telefónne číslo, ktoré uviedol v informačnej tabuľke a čestnom vyhlásení, SMS s údajom COVID-19-PASS, s ktorým si požiada na stránke korona.gov.sk o vygenerovanie Digitálneho Covid preukazu EÚ (DCC).