LONDÝN - Vo svete sa objavil ďalší variant koronavírusu, ktorý sa šíri z afrických krajín. Je veľmi nákazlivý a prenikol už aj do Európy. Mutácia B.1.1.529 dostala pomenovanie omikron. Prvý nález mimo Afriky bol zaznamenaný v Hongkongu začiatkom minulého týždňa.
Omikron sa dostal do povedomia širokej verejnosti pred necelým týždňom, kedy vedci informovali o 32 mutáciách, ktoré boli zachytené najmä v Botswane a Juhoafrickej republike. Vláda Juhoafrickej republiky v stredu popoludní informovala, že omikron sa šíri veľmi rýchlo, najmä v provincii Guateng. Obavy sú najmä z toho, že tento variant je ešte infekčnejší než delta. Okrem toho je omikron podľa najnovších správ až o 40 percent odolnejší voči vakcínam než už spomínaná delta.
Na výzvu po návrate zo zahraničia reagovalo zatiaľ 70 ľudí: ÚVZ prosí Slovákov, berte omikron vážne
Už aj v Európe
Nové prípady výskytu omikronu boli počas minulého týždňa zachytené už aj v Európe. Jednotlivé štáty preto začali zatvárať svoje hranice pred cestujúcimi z Južnej Afriky. Britský virológ z Imperial College v Londýne (UCL) Tom Peacock, ktorý úzko spolupracuje s UKHSA, vyjadril svoje znepokojenie nad tým, že omikron má takmer dvakrát toľko mutácií než delta.
Dr Tom Peacock, a virologist at Imperial College… described the variant's combination of mutations as “horrific”. Describing the new strain’s mutations… as “really awful”, he added that it had the potential to be "worse than nearly anything else about” https://t.co/ggQeRtl8Rv
— Hey, Dave! (@davegreenidge57) November 25, 2021
Pokiaľ ide o veľké množstvo mutácií, znamená to, že vírus sa stáva nestabilným, a teda je nepravdepodobné, že sa bude ďalej šíriť. Iní experti však varujú, že ak omikron v Afrike preberie dominantnú úlohu a stane sa silnejším ako delta variant, bude to mať veľmi negatívne účinky pre celé ľudstvo. Nový variant sa objavil pravdepodobne u pacienta s dlhodobou infekciou, ktorému nebol diagnostikovaný AIDS. Minulý štvrtok stúpol počet infikovaných v Juhoafrickej republike o 93 percent. Išlo najmä o metropolu Johannesburg. Jeden z vedcov sa vyjadril, že "tento variant má už tak odlišný proteín od toho prvého vo Wu-chane, že vyvoláva veľké obavy pre možnú odolnosť voči očkovaniu".
V Belgicku bol omikron zistený u mladej ženy, ktorá trpela silnými symptómami nákazy. Pred necelými dvomi týždňami sa vrátila z Egypta. Predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala EÚ, aby zatiahla ručnú brzdu pre cestujúcih z Južnej Afriky, pričom varovala, že situácia sa môže o pár mesiacov rapídne zhoršiť. Je podľa nej preto dôležité, aby všetci v Únii konali rýchlo, rozhodne a hlavne jednotne.