WASHINGTON – Kniha stará dvesto rokov vyvolala množstvo konšpirácií o prezidentovi USA a jeho rodine. Jej autorom je americký právnik a spisovateľ Ingersoll Lockwood, ktorý opisuje vo svojom diele mladého hrdinu pochádzajúceho zo zámku Trump. V jeho živote sa vynára množstvo podobných udalostí, ktoré sa objavujú aj v živote Donalda Trumpa.
Séria viktoriánskych románov od Ingersolla Lockwooda vyvolala na internete búrlivé diskusie kvôli zvláštnym prepojeniam medzi Donaldom Trumpom a barónom, ktorý je hlavným hrdinom tejto knihy. Barón Trump, bohatý aristokratický mladík, ktorý žije na zámku Trump, má zároveň rovnaké meno ako najmladší syn zvoleného prezidenta. Podľa autora knihy má nekonečnú predstavivosť a veľmi aktívny mozog, kvôli čomu ho začal nudiť život v luxuse, informuje denník Metro. Aby sa nenudil, vydáva sa na cestu do Ruska, kde zažije dobrodružstvo, ktoré mu zmení život. Tým sa však podobnosti s rodinou amerického prezidenta nekončia. Barón Trump je na svojej ceste mentorom tajomnej postavy známej ako „majster majstrov“, ktorý mu odhalí portál a ten mu umožňuje cestovať do iných svetov.
Celé meno tohto muža je Don Constantino Bartolomeo Strepholofidgeguaneriusfum, ale všetci ho oslovujú len „Don“. Pred odchodom na cestu do neznáma sa dozvedá motto svojej rodiny: „Cesta k sláve je posiata nástrahami a nebezpečenstvami.“ Barón Trump je hrdinom minimálne v dvoch románoch – Cesty a dobrodružstvá malého baróna Trumpa a jeho úžasného psa Bulhara a Podivuhodná cesta baróna Trumpa do podzemia. Obidve sú archivované Kongresovou knižnicou USA a dostupné sú zdarma online. Najviac však vzbudil pozornosť Lockwoodov posledný román, politický triler s názvom Posledný prezident. Aj keď v knihe nefiguruje postava baróna Trumpa, nachádza sa v nej viacero desivých paralel s bývalým a súčasným prezidentom USA.
Kniha sa začína v New Yorku, ktorý je na nohách po nečakanom zvolení politického outsidera za prezidenta. Táto správa vyvolá rozruch v „horných častiach“ mesta, ktoré ochromí bezmenný strach. „Pod vedením anarchistov a socialistov sa organizujú obrovské davy, ktoré hrozia, že vyplienia a vyrabujú domy bohatých, ktorí im toľko rokov ubližovali a utláčali ich,“ píše sa na začiatku knihy. „Hotel na Piatej avenue bude prvý, ktorý pocíti zúrivosť davu,“ pokračuje román a menuje tú istú ulicu v New Yorku, kde teraz stojí Trump Tower. „Stihnú ho vojaci zachrániť?“ Hoci sa knihy už dávno stratili v čase, objavené boli opäť v roku 2017. Táto skutočnosť vyvolala konšpiračnú teóriu, že barón Trump, ktorý v nich vystupuje, je cestovateľ v čase a prešiel portálom do súčasnosti.
Olej do ohňa priliala teória, že rodina Trumpovcov má vďaka prezidentovmu strýkovi, inžinierovi Johnovi Trumpovi, už dlhé roky prístup k cestovaniu v čase. Získala ho vraj vďaka dokumentom Nikolu Teslu a tieto znalosti nejakým spôsobom umožnili Trumpovi vyhrať prezidentské voľby v roku 2016. Konšpirácia však nezohľadňuje alternatívne dimenzie a podivné interdimenzionálne bytosti, ktoré sa v knihách vyskytujú a teóriu cestovania v čase buď negujú, alebo vyvolávajú množstvo ďalších otázok.