WAHINGTON - Predstavitelia americkej administratívy tvrdia, že prezident Joe Biden dal zelenú úderom v hĺbke ruského územia prostredníctvom rakiet ATACMS. Britská BBC rozoberá, ako toto rozhodnutie môže ovplyvniť ďalší priebeh konfliktu.
Rusko pritom na oznámenie o povolení Ukrajine zasahovať ciele ďalej od hraníc reagovalo podráždene. Ruskí predstavitelia tvrdia, že Rusko je jasne vo vojne s NATO a že toto je cesta k tretej svetovej vojne, píšu novinky.cz.
Spojené štáty s týmto povolením dlho váhali s obavou, že povolenie zasahovať vojenské ciele hlbšie za ukrajinsko-ruskou hranicou môže viesť k eskalácii konfliktu. Analytici odhadujú, že toto povolenie je jedným z krokov, ktorými chce odchádzajúci prezident pomôcť Ukrajine predtým, než sa stane novým prezidentom Donald Trump. Ukrajinci pritom doteraz mohli strely ATACMS použiť proti ruským cieľom na okupovaných územiach vrátane Krymu. Išlo však o ich staršiu verziu s dosahom 165 km, novšia verzia môže zasiahnuť ciele až do vzdialenosti 300 km, informuje BBC.
Ani Ukrajina, ani USA pritom oficiálne povolenie nepriznali. V nedeľu večer však prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj tajomne prehlásil: „Útoky nerobia slová. Rakety prehovoria za seba.“ Analytici sa však vo všeobecnosti zhodujú na tom, že toto povolenie nedokáže zásadne ovplyvniť výsledok vojny, aj preto, lebo Rusi už väčšinu kľúčových cieľov presunuli za hranicu dosahu striel ATACMS. Povolenie však môže pôsobiť hneď niekoľkými spôsobmi. Jednak môže uľaviť ukrajinským vojakom nasadeným v Kurskej oblasti a môže donútiť Rusov presunúť niektoré dôležité zbrane i sklady ďalej od fronty, čo automaticky skomplikuje logistiku a to aj vrátane lietadiel, ktoré budú musieť lietať zo vzdialenejších základní, čo skráti čas, ktorý môžu tráviť vo vzduchu.
Spomína sa tiež možnosť Ukrajincov zasahovať protivzdušnú obranu rozmiestnenú okolo hraníc, ktorá je schopná zostreľovať veľkú časť dronov, ktorými Ukrajinci mieria na ciele vojenskej i energetickej infraštruktúry Ruska. Veľký vplyv však môže mať psychologický efekt – napríklad ak by sa použili na zasiahnutie Kerčského mosta spojujúceho Krym s Ruskom. Otázne však je, koľko striel tohto typu Ukrajinci majú k dispozícii. Z Pentagonu zaznievajú varovania, že nie je veľa kusov, ktoré ešte Američania môžu Ukrajine poskytnúť. Keď však povolenie schválili Američania, je pravdepodobné, že sa pridajú aj Briti, či Francúzi so svojimi strelami s plochou dráhou letu (Storm Shadow a SCALP). Napriek tomuto všeobecnému povoleniu však má naďalej platiť, že o každom použití rakiet majú byť Američania informovaní.