Utorok14. január 2025, meniny má Radovan, Radovana, zajtra Dobroslav, Dobroslava

V Glasgowe sa oficiálne začal klimatický summit: Prezidentka Čaputová chce byť hlasom mladých

Zuzana Čaputová Zobraziť galériu (4)
Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA/Jana Birošová)

GLASGOW - Minútou ticha za obete koronavírusovej pandémie sa v nedeľu v Glasgowe začal klimatický summit OSN známy ako COP26, ktorý potrvá do 12. novembra. Konferencia má stanoviť nové globálne ciele pre znižovanie emisií, píšu agentúry AP a DPA.

Po úvodnej minúte ticha nasledovali otváracie prejavy zástupcov jednotlivých krajín. Vo svojom úvodnom prejave zdôraznil predseda COP26 Alok Sharma dôležitosť tohto summitu v snahe splniť ciele stanovené v parížskej klimatickej dohode z roku 2015 - a to vrátane cieľa udržať nárast globálnej priemernej teploty maximálne na úrovni 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie. "Tento summit je našou poslednou veľkou nádejou na udržanie nárastu teploty maximálne na úrovni 1,5 stupňa Celzia. Táto medzinárodná konferencia musí priniesť výsledky," povedal Sharma.

Sharma ďalej dodal, že za "posledných niekoľko rokov došlo k pokroku, avšak úloha, ktorú teraz svetoví lídri majú, je v mnohých ohľadoch ťažšia ako na summite COP v Paríži v roku 2015". "Samozrejme, vieme, že geopolitika je komplikovanejšia ako v čase prijatia Parížskej dohody," povedal a dodal, že nastal čas, aby vlády "nechali duchov minulosti za sebou".

Klimatický summit OSN známy
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

Na konferencii sa očakáva účasť približne 20.000 politikov, diplomatov a aktivistov. Konferenciu budú dopĺňať aj sprievodné podujatia. Napríklad v sobotu 6. novembra sa v Glasgowe očakáva demonštrácia asi 100.000 ľudí na podujatí, ktorý dostal názov Svetový deň klimatickej spravodlivosti.

Prvý týždeň rokovaní bude venovaný predovšetkým diskusiám medzi vládnymi odborníkmi a na druhý týždeň sa zídu politickí lídri. Podľa britskej neziskovej organizácie Energy & Unit budú účastníci rokovať o obchode s emisnými povolenkami, finančnej podpore chudobných a klimaticky zraniteľných krajín či spoločných časových rámcoch znižovania emisií. Na bezpečnosť klimatického summitu má dohliadať približne 10.000 policajtov.

Prezidentka chce byť na Klimatickej konferencii OSN v Glasgowe hlasom mladých

Nadchádzajúca Klimatická konferencia OSN je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej jednou z posledných možností, ako klimatickú krízu zvládnuť a nájsť ďalšie riešenia na jej spomalenie. V Glasgowe chce byť hlasom mladých ľudí, pretože od súčasných rozhodnutí závisí kvalita ich života v budúcnosti. Do Škótska odcestuje v nedeľu popoludní, s prejavom vystúpi v utorok (2. 11.). TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

„Čas je veľmi dôležitý. Je dobré, že sa hlásime k európskym klimatickým cieľom. Naše stratégie a plány však zatiaľ tento záväzok úplne nereflektujú. Preto musíme pridať. Potrebujeme konkrétny a reálny plán, ako klimatické ciele dosiahnuť, aby mladí ľudia v budúcnosti nedoplatili na naše rozhodnutia," skonštatovala prezidentka.

Kancelária prezidenta poukázala na to, že práve mladí ľudia pociťujú v súvislosti s klimatickou zmenou strach a úzkosť. Prieskum, ktorý uskutočnila pre nich agentúra Median SK, ukázal, že až 42 percent Slovákov vo veku 16 až 25 rokov má veľké obavy z dosahov klimatickej zmeny. Až 73 percent respondentov vo veku 16 až 25 rokov si myslí, že ľudstvo zlyhalo v starostlivosti o planétu. Väčšina mladých ľudí (67 percent) je podľa prieskumu sklamaná z politikov, ktorí nevenujú klimatickým zmenám dostatok pozornosti. Pritom až 74 percent mladých Slovákov je ochotných uskromniť sa a robiť kompromisy vo svojom životnom štýle, ak by to pomohlo životnému prostrediu.

Klimatický summit OSN známy
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

Čaputová ocenila, že Slovensko a zvyšok Európskej únie prijali záväzok redukcie emisií do roku 2030 o 55 percent. Nasledovať však podľa nej musia aj ostatní, keďže za dve tretiny všetkých globálnych emisií je zodpovedných desať ich najväčších producentov na čele s Čínou. Prezidentka bude podľa Strižinca do Škótska letieť bežnou komerčnou linkou, aby znížila uhlíkovú stopu, ktorá by vznikla pri lete vládnym špeciálom. V pondelok (1. 11.) večer sa zúčastní na recepcii podávanej britským premiérom Borisom Johnsonom za účasti členov britskej kráľovskej rodiny a premiérky Škótska Nicoly Sturgeonovej.

Počas konferencie v Glasgowe má prezidentka naplánované bilaterálne stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, islandskou premiérkou Katrín Jakobsdóttir, výkonnou tajomníčkou Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) Patriciou Espinosovou a bývalým viceprezidentom USA Alom Gorom. V stredu (3. 11.) sa prezidentka v Edinburghu stretne s mladými Slovákmi, ktorí študujú na škótskych univerzitách.

Klimatický summit OSN známy
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

Klimatická konferencia OSN v Glasgowe sa považuje za najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015. Dvojtýždňové podujatie sa začne Fórom svetových lídrov, ktoré sa uskutoční 1. a 2. novembra. V týchto dňoch bude Prezidentský palác večer osvetlený symbolicky nazeleno.

Vo svete vládne klimatická nespravodlivosť, tvrdí delegátka

Jednou z ťažiskových tém klimatickej konferencie COP26 by mala byť klimatická spravodlivosť a súvisiace investície v prospech etnických menšín a domorodého obyvateľstva. Pre TASR to uviedla Miriam Prívarová, slovenská delegátka na klimatických summitoch Youth4Climate a pre-COP, ktoré predchádzali konaniu COP26.

"Momentálne vládne klimatická nespravodlivosť. To znamená, že tí najchudobnejší a najmenej zodpovední za klimatické zmeny sú nimi najviac postihnutí," priblížila Prívarová, ktorá v súčasnosti pracuje pre Svetovú Banku na projektoch tzv. zelenej obnovy po koronakríze. Účastníci spomínanej klimatickej konferencie Youth4Climate, ktorá sa konala pod záštitou OSN, podľa Prívarovej zdôrazňovali rolu pôvodných obyvateľov a lokálnych komunít pri boji proti klimatických zmenám.

"Domorodé obyvateľstvo a miestne komunity majú tradičné ekologické znalosti, ktoré sú prínosom," vysvetlila Prívarová s tým, že práve tieto komunity sú často opomínané. "Nemôžeme ich len informovať o projektoch, ktoré sa ich bytostne dotýkajú, ale práve naopak, musíme ich aktívne zapojiť do riešení," zdôraznila.

So znalosťami pôvodných obyvateľov pracuje v súčasnosti napríklad Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Jej program Systémy znalostí miestneho a pôvodného obyvateľstva (Local and Indigenous Knowledge Systems, LINKS) sa pokúša dosiahnuť začlenenie miestnych a domorodých znalostí do klimatických vied a politických procesov.

Ďalšou dôležitou témou COP26 budú podľa Prívarovej emisie skleníkových plynov jednotlivých krajín a plány na ich znižovanie. "COP 26 je prvou klimatickou konferenciou, odkedy sa krajiny zaviazali, že predložia vlastné akčné plány znižovanie emisií do roku 2030 ktoré sú známe ako NDC, príspevky na národnej úrovni. OSN na základe súhrnnej správy NDC z marca tohto roku zhodnotila, že všetky štáty musia svoje úsilie podstatne zintenzívniť," povedala Prívarová.

"Takže sa očakáva, že účastníci COP26 sa budú snažiť o spoločný rámec pre svoje príspevky na národnej úrovni," priblížila s tým, že pôjde pravdepodobne o päť alebo desaťročný plán. Prívarová očakáva tiež debatu o tzv. článku 6 Parížskej klimatickej dohody "v ktorom sa stanovujú pravidlá pre medzinárodné trhy s uhlíkom, ktorý zmluvným stranám umožňuje obchodovať so znižovaným emisií".

Na vlakovej stanici uviazli pre pád stromu stovky cestujících na COP26

Na londýnskej železničnej stanici Euston uviazli v nedeľu stovky ľudí vrátane aktivistov, novinárov či delegátov, ktorí sa rozhodli cestovať vlakom na klimatický summit OSN v škótskom Glasgowe. Železničnú dopravu tam  museli pozastaviť po tom, ako strom vyvrátený silným vetrom poškodil elektrické vedenie. Informovali o tom agentúry DPA i Reuters.

Krátko pred 14.00 h miestneho času na stanici oznámili pozastavenie vlakovej premávky. Zároveň požiadali ľudí, aby na preplnenú stanicu neprichádzali, pokým sa problém nepodarí vyriešiť. Na sociálnych sieťach sa medzičasom objavilo množstvo fotografií tejto londýnskej stanice celkom zaplnenej ľuďmi. Mnohí z nich dúfali, že sa im predsa len podarí vycestovať smerom na sever a dostať sa na klimatickú konferenciu OSN, známu pod skratkou COP26, ktorá sa v nedeľu začala v škótskom Glasgowe.

Spadnutý strom poškodil elektrické vedenie, v dôsledku čoho boli v okolí mesta Milton Keynes zablokované všetky železničné trate na hlavnej trase spájajúcej Londýn s Glasgowom. K incidentu došlo pri dedine Long Buckby.

Železnice odporučili cestujúcim, aby neprichádzali na stanicu Euston, ale aby sledovali, ako sa celá situácia vyvíja. Spravodajca agentúry Reuters informoval, že viacerí z nich zmenili svoje cestovné plány a na klimatickú konferenciu v Glasgowe sa namiesto vlaku rozhodli cestovať lietadlom.

Viac o téme: PrezidentkaKlimatický summitZuzana Čaputová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu