LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson v sobotu pakt, ktorý prijali delegáti na Klimatickej konferencii OSN (COP26) v Glasgowe, označil za "veľký krok vpred". Takisto však upozornil, že je potrebné urobiť ešte oveľa viac. Informovala o tom agentúra AFP.
"V najbližších rokoch je potrebné urobiť ešte oveľa viac," povedal Johnson po konferencii, ktorá sa skončila v sobotu. "Dnešná dohoda je však veľkým krokom vpred a - v zásade - máme vôbec prvú medzinárodnú dohodu o postupnom odklone od využívania uhlia a postup na udržanie nárastu globálnej teploty na 1,5 stupňa Celzia," povedal. Johnson sa zároveň prostredníctvom Twitteru poďakoval svetovým lídrom, delegátom a ďalším účastníkom za to, že prispeli k dosiahnutiu paktu. Poďakovanie vyjadril aj predsedovi klimatickej konferencie Alokovi Sharmovi.
We've made serious breakthroughs @COP26.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) November 13, 2021
We've kept 1.5 alive and made huge progress on coal, cars, cash and trees.
And while there is still so much that needs to be done to save our planet, we'll look back at COP26 as the moment humanity finally got real about climate change. pic.twitter.com/Rf91HN4fS3
Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe sa v sobotu skončil prijatím paktu, ktorého cieľom je obmedziť nebezpečné zvyšovanie teploty na planéte. Dohoda bola dosiahnutá napriek poslednej intervencii Číny a Indie a pod ich tlakom sa do glasgowského paktu nedostal záväzok o úplnom zavrhnutí uhlia, ale len o odklone od neho.
Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že dosiahnuté dohody považuje za nedostatočné. "Výsledok COP26 je kompromisom, ktorý odráža záujmy, rozpory a úroveň politickej vôle (riešiť klimatický problém) v dnešnom svete," napísal na sociálnej sieti Twitteri.Glasgowský klimatický pakt "opätovne potvrdzuje" ciele Parížskej dohody z roku 2015: "udržať nárast globálnej teploty výrazne pod 2 °C" a "pokračovať v úsilí obmedziť nárast teploty na 1,5 °C".
COP26 je krok správnym smerom, tvrdí Ursula von der Leyenová
Konferencia COP26 je "krok správnym smerom" a udržanie nárastu globálnej teploty do 1,5 stupňami Celzia je stále na dosah. Uviedla to v sobotu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
"Práca však ešte ani zďaleka nie je hotová," dodala. Prísľuby z Glasgowa je podľa nej potrebné realizovať čo najskôr a potom si dávať ďalšie ciele. Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe sa v sobotu 13. novembra skončil prijatím paktu, ktorého cieľom je obmedziť nebezpečné zvyšovanie teploty na planéte. Dohoda bola dosiahnutá napriek poslednej intervencii Číny a Indie a pod ich tlakom sa do glasgowského paktu nedostal záväzok o úplnom zavrhnutí uhlia, ale len o odklone od neho.
Delegáti v Glasgowe dosiahli pokrok vo všetkých troch cieľoch, ktoré určili na začiatku konferencie, uviedla von der Leyenová vo vyhlásení zverejnenom v sobotu na oficiálnej webovej stránke EK. Prvý cieľom bolo zaviazať sa na obmedzenie emisií skleníkových plynov v tomto desaťročí a udržať nárast globálneho otepľovania do 1,5 stupňa Celzia. Ďalšími cieľmi je nazbierať ročne 100 miliárd dolárov na financovanie klimatických opatrení chudobných krajín a dosiahnuť dohodu na oficiálnych pravidlách v oblasti zníženia emisií prijatých na konferencii v Paríži v roku 2015.
Summit COP26 podľa Thunbergovej nič nedosiahol
Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v sobotu povedala, že Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe, ktorý sa skončil v sobotu, "nič nedosiahol". "COP26 sa skončil. Tu je stručné zhrnutie: Bla, bla, bla," napísala Thunbergová na Twitteri. Ozajstná práca podľa jej vyjadrení pokračuje mimo takýchto rokovacích sál. "Nikdy sa nevzdáme," dodala.
Thunbergová klimatickú konferenciu COP26 kritizovala aj proteste v Glasgowe, ktorý sa konal 5. novembra. Svetoví lídri, ktorí sa zhromaždili na glasgowskom summite, sa podľa jej slov usilujú len o to, aby biznis fungoval tak ako doposiaľ a aby neutrpeli záujmy a ekonomika krajín bohatého "globálneho severu". Thunbergová zároveň mladých ľudí vyzvala, aby boli v oblasti boja proti klimatickej zmene aktívni a zúčastnili na zhromaždeniach na podporu klímy.