Sobota4. január 2025, meniny má Drahoslav, zajtra Andrea, Artur

Konferencia biskupov Slovenska je opäť nespokojná: Dôvodom je návrh novely školského zákona

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Konferencia biskupov Slovenska (KBS) navrhuje stiahnuť a prepracovať návrh novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon). Biskupi tvrdia, že návrh novely predložený Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR vzbudzuje viaceré kontroverzie a nedostatky. Informuje o tom KBS na svojom webe.

Biskupi navrhujú, aby bola vyňatá pôsobnosť samosprávneho kraja vo veci určovania najvyššieho počtu žiakov prvého ročníka v dennej forme štúdia pre cirkevné a súkromné školy. Uvedenú kompetenciu žiada KBS preniesť na zriaďovateľa cirkevnej, respektíve súkromnej školy. Odvolávajú sa pritom na cieľ vlády SR "zjednotiť riadenie, financovanie a správu školstva tak, aby bola rešpektovaná autonómia zriaďovateľov cirkevných škôl v zmysle platných zmlúv medzi štátom a cirkvami a tiež zriaďovateľov súkromných škôl a školských zariadení, ktoré napĺňajú ústavný rámec práva na vzdelávanie."

Poukázali tiež na skutočnosť, že "vláda SR vyvinie úsilie na základe princípu rovného financovania každého dieťaťa a žiaka bez ohľadu na zriaďovateľa školy a školského zariadenia". Rovnakú zmenu navrhujú aj v zákone o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. KBS navrhuje, aby povinnou prílohou žiadosti o zaradenie školy alebo školského zariadenia do siete, ktorú predkladá ministerstvu ako zriaďovateľ štátom uznaná cirkev alebo náboženská spoločnosť, prípadne iná právnická osoba alebo fyzická osoba, nebol súhlas samosprávneho kraja.

Ide o prípady jazykových škôl, základných umeleckých škôl a školských zariadení okrem škôl v prírode pre deti, žiakov a poslucháčov nad 15 rokov veku a stredné školy, školy v prírode, stredné školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, odborné učilištia a praktické školy na území samosprávneho kraja. Rovnako biskupi chcú, aby nebolo potrebné ani vyjadrenie príslušného orgánu školskej samosprávy.

Konferencia biskupov Slovenska je
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: gettyimages.com)

KBS pripomienkovala aj iné ustanovenia, ktoré sa týkajú práv rodičov, práv detí nielen cirkevných škôl a hodnotových otázok. K návrhu novely školského zákona aktuálne podľa rezortu školstva prebiehajú rozporové konania k uplatneným zásadným pripomienkam.

Zákon pripomienkovala aj Patakyová

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová poslala do medzirezortného pripomienkového konania k novele zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) viaceré zásadné pripomienky. Žiada efektívnu desegregáciu, zabezpečenie dostatočného prístupu k právu na vzdelanie pre deti so zdravotným postihnutím či zmeny v diagnostike týkajúcej sa určovania, ktoré deti patria do špeciálneho prúdu vzdelávania. Informovala o tom Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.

Patakyová víta čiastkové zmeny, ktorých cieľom je vytvorenie inkluzívneho vzdelávacieho systému a zahrnutie práva na inkluzívne vzdelanie do školského zákona. "Zároveň je však problematické, že niektoré návrhy nedostatočne riešia implementáciu myšlienky inkluzívnosti do praxe. Z tohto dôvodu som návrh zmeny zákona pripomienkovala," uviedla Patakyová.

Upozornila, že na zabránenie segregácie vo vzdelávaní v praxi je potrebné zmeniť prístup ku kreovaniu školských obvodov. Vzhľadom na to, že navrhovaná novela školského zákona tento problém dostatočne nezohľadňuje, ombudsmanka v pripomienke navrhla doplniť zákon o štátnej správe školstva o ustanovenie, ktorým sa zakotví záväzná požiadavka rešpektovania princípu rovnosti, zákazu diskriminácie a zákazu segregácie pri vytváraní školských obvodov a obvodov materských škôl.

Mária Patakyová
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: FB/Martin Baumann)

Aj keď navrhovaná novela predstavuje jednu z najvýznamnejších systémových zmien týkajúcich sa vzdelávania detí so zdravotným postihnutím, problémy, ktorým SR dlhodobo čelí, dostatočne nerieši. "Je potrebné uviesť, že hoci novela dáva nádej na potenciálnu možnosť ďalšieho vzdelávania detí s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia v bežných stredných školách, naďalej umožňuje ich vylučovanie do špeciálnych škôl. A to bez úpravy akéhokoľvek predvídateľného postupu smerujúceho k ukončeniu vzdelávania žiakov a žiačok s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia v segregovaných špeciálnych školách," uviedla Patakyová.

Ombudsmanka navrhla, aby došlo k zrušeniu variantu A pre žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím a aby boli v plnom rozsahu zahrnutí do bežného vzdelávania. Taktiež požiadala o výslovnú úpravu prechodného obdobia a podporných opatrení, ktoré umožnia týmto žiakom, ktorí sa doteraz vzdelávali a vzdelávajú v osobitnom režime pre variant A, aby sa náležite pripravili a úspešne absolvovali externé testovanie, ako podmienku pre získanie nižšieho stredného vzdelania a štúdium na bežnej strednej škole.

Tiež upozornila na problém, že nesprávne zaraďovanie rómskych detí do špeciálnych škôl pre žiakov s mentálnym postihnutím je zapríčinené aj chýbajúcimi vhodnými diagnostickými nástrojmi. K návrhu novely školského zákona aktuálne podľa rezortu školstva prebiehajú rozporové konania k uplatneným zásadným pripomienkam.

Viac o téme: Školský zákonBratislavaSlovenskoKonferencia biskupov Slovenska
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu