BRATISLAVA – Búrky, sneženie na Sahare, či extrémne teplá. Aj takto trápi ľudí počasie po celom svete. Na Slovensku zažívame extrémne teplý január, no podľa klimatológa Pavla Matejoviča môžeme očakávať silné mrazy. V dôsledku globálneho otepľovania je počasie ako na hojdačke.
Po vlne neznesiteľných horúčav sa Austráliou prehnali búrky. V Sydney zaznamenali viac ako 4000 úderov blesku. Na rozohnenej púšti, kúsok od alžírskeho mesta Ajn Sefra, napadlo až 40 cm snehu. Severovýchod USA sužuje silný mráz, iné časti trápia záplavy, či hurikány. Ľudí po celom svete trápia extrémne výkyvy počasia. Na to, či sa máme aj my pripraviť na mrazy, či horúčavy a prečo je vo svete počasie ako na hojdačke, sme sa opýtali klimatológa Pavla Matejoviča.
Zatiaľ, čo je v Austrálii 50 stupňov, Saharu zasypal sneh. Čo si máme myslieť o týchto extrémoch v počasí? Dokonca aj Severovýchod USA je ochromený mrazom.
„V Austrálii sa nachádzajú rozsiahle púšte a momentálne majú na južnej pologuli leto, preto tam teploty vystupujú tak vysoko. Sahara je zase veľká a nachádzajú sa tam aj vysoké pohoria, kde v zime bežne sneží. Preto zo samotného faktu, že niekde na Sahare snežilo, ešte nič neplynie. Na severovýchode USA sa silné mrazy vyskytujú takmer každú zimu, majú tam celkom odlišnú klímu ako v Európe. Zimy na severe USA sú podobné zimám v európskej časti Ruska. Otepľuje sa však aj v Severnej Amerike, dokonca ešte výraznejšie ako v Európe.“
Na Sahare nasnežilo takmer 40 centimetrov snehu.
Ako to ovplyvňuje ľudí, ktorí na takú zimu nie sú zvyknutí?
„Konkrétne v USA sú ľudia na také zimy zvyknutí, blizzardy sa tam vyskytujú takmer každú zimu, niekedy aj viackrát za jednu sezónu. V Európe sa až také tuhé zimy bežne nevyskytujú, no mimoriadne silné mrazy sa môžu vyskytnúť aj u nás, napríklad, naposledy vlani v januári. ľudia by mali byť na takéto ochladenia stále pripravení.“
Je príčinou globálne otepľovanie?
„Silné mrazy a snehové fujavice sa vyskytovali aj v minulosti, teda nemožno povedať, že dôsledkom takýchto prejavov počasia je globálne otepľovanie. Prejavy zimy však boli v minulosti výraznejšie ako dnes. Tam už možno hovoriť o dôsledkoch zmeny klímy.“
Budeme tieto extrémy v počasí zažívať naďalej? Na čo sa máme do budúcna pripraviť vo svete?
„Extrémne prejavy počasia sa budú stále zvýrazňovať, čím je totiž teplejšie, tým sú atmosférické procesy dynamickejšie.“
A čo Slovensko? Poriadna zima a biele Vianoce už neboli dlho..
„Posledné skutočne biele Vianoce sme mali na Slovensku v roku 2002. Biele zimy sa však vyskytli, naposledy to bola zima 2012/13, ktorá bola veľmi bohatá na sneh aj na juhozápadnom Slovensku. Trend je však taký, že priemerný počet dní so snehovou pokrývkou sa znižuje a tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti.“
Na Slovensku vládne takmer jarné počasie.
Za to v lete je veľakrát aj do 40 stupňov. Je to v našich podmienkach normálne?
„Samotných 40 °C nie je až také alarmujúce, oveľa rizikovejšie sú dlhotrvajúce vlny horúčav a suchá s nimi spojené, tie v lete spôsobujú problémy či už ľuďom alebo prírode.“
Je možné, že extrémny mráz príde aj na Slovensko?
„Určite, je to len otázkou, času. Ak nie túto zimu, potom niekedy v najbližšej budúcnosti.“
Ako bude u nás vyzerať počasie?
„V stručnosti sa to dá ťažko opísať, zimy budú miernejšie a letá horúcejšie, musíme rátať aj so silnejším vetrom, častejšími suchami a tiež prívalovými dažďami spojenými so silnými búrkami hlavne v letnom období.“
Klimatológ Pavel Matejovič