Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Vedci vykonali bezprecedentný objav, čakali naň dlhé roky

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

GARCHING - Tím vedcov z viacerých medzinárodných inštitúcií zverejnili výsledky svojho výskumu. Podľa ich slov ide o jeden z najväčších vedeckých objavov posledných rokov. Týka sa gravitačných vĺn a s nimi spojeného javu, ktorý patrí k najdramatickejším udalostiam vo vesmíre.

Teleskopy Európskeho južného observatória (ESO) v Čile detekovali prvý optický náprotivok zdroja gravitačných vĺn. Pozorovania pritom naznačujú, že tento unikátny objekt je výsledkom splynutia dvojice neutrónových hviezd, čo je dlho hľadaný jav známy ako kilonova. Observatórium o tom v pondelok informovalo na tlačovej konferencii vo svojom sídle v Garchingu pri Mníchove. Uvedený úkaz je podľa odborníkov okrem iného sprevádzaný výronom ťažkých chemických prvkov do okolia. Je teda aj zdrojom šíriacim do vesmírneho priestoru pre ľudstvo vzácne kovy ako je zlato alebo platina.

Albert Einstein učinil pred 100 rokmi vizionársku predpoveď: Vedci potvrdili, že mal pravdu!

Do rozsiahleho sledovania unikátneho javu, ktorého prvý signál bol na Zemi zaznamenaný 17. augusta, sa zapojilo množstvo vedcov po celom svete. Podieľalo sa na ňom sedem desiatok ďalekohľadov, vrátane Hubbleovho vesmírneho teleskopu, ktorého prevádzkovateľmi sú vesmírne agentúry Spojených štátov NASA a Európskej únie ESA.

David Reitze z Kalifornského technologického inštitútu na tlačovke
Zobraziť galériu (3)
David Reitze z Kalifornského technologického inštitútu na tlačovke  (Zdroj: SITA/AP)

Sledovaný jav patrí k najdramatickejším udalostiam vo vesmíre a uvoľňuje sa pri ňom nesmierne množstvo energie. Podľa všetkého sa odohral v galaxii NGC 4993, ležiacej asi 130 miliónov svetelných rokov ďaleko od Zeme v smere súhvezdia Hydry. Ide tak o doteraz najbližší zdroj gravitačných vĺn, ktorý sa podarilo identifikovať, ale aj o jeden z najbližších zaznamenaných zdrojov záblesku gama.

Vedci vykonali bezprecedentný objav,
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Gravitačné vlny sú periodické poruchy časopriestoru spôsobené špecifickým pohybom hmoty. V súčasnej dobe možno zaznamenať len takéto udalosti, vyvolané veľmi rýchlymi zmenami pohybu mimoriadne hmotných telies. K takýmto javom patria napríklad zrážky takzvaných čiernych dier alebo, ako zrejme v tomto prípade, splynutie dvoch neutrónových hviezd.

Podľa vedcov nádej, že objavený objekt je skutočne dlho hľadanou kilonovou, zvyšuje takmer súčasná detekcia gravitačných vĺn a gama žiarenia. "Pozorovania vykonané s pomocou zariadenia ESO odhalili vlastnosti, ktoré sú pozoruhodne blízke predpovediam teoretikov. Existencia kilonov bola navrhnutá už pred viac ako tridsiatimi rokmi, ale toto je prvé potvrdené pozorovanie," uviedla ESO vo svojej tlačovej správe.

Viac o téme: VesmírObjavGravitačné vlnyKilonova
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu