BARCELONA - Pri zásahoch španielskej polície proti ľuďom, ktorí sa pokúšali hlasovať v dnešnom referende o nezávislosti Katalánska, utrpelo podľa najnovších údajov zranenia 337 osôb, pričom stav niektorých je vážny. Oznámil to podľa denníka El Periódico hovorca katalánskej vlády Jordi Turull. Španielske úrady predtým informovali, že zranených bolo aj 11 policajtov.
Ústredná španielska vláda premiéra Mariana Rajoya medzitým vyzvala katalánsky regionálny kabinet, aby zastavil hlasovanie v dnešnom referende zakázanom Ústavným súdom.
Carles Puigdemont a jeho vláda sú "osobne zodpovední za všetko, čo sa dnes stalo a čo by sa ešte mohlo stať, ak túto frašku neukončia," cituje stránka nemeckého týždenníka Der Spiegel splnomocnenca španielskej vlády v Katalánsku Enrica Milla.
Puigdemont neskôr vyhlásil, že Madridu sa nepodarilo zastaviť referendum, pretože mnohí Katalánci hlasujú napriek "neodôvodnenému" násiliu zo strany bezpečnostných síl. V celom Katalánsku bolo 13.00 h uzatvorených 183 volebných miestností.
Na Twitteri to uviedla katalánska regionálna polícia (Mossos d'Esquadra), nešpecifikovala však, či sa v nich nachádzali ľudia a či bola použitá sila na ich vypratanie, ani to, v ktorých mestách alebo obciach sa tieto miestnosti nachádzali.
Predseda opozičnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) Pedro Sánchez označil dnešok na Twitteri za "smutný deň" pre španielsku demokraciu. "Nepáči sa nám, čo vidíme alebo čo vidí svet," napísal.
Hoci nezávislosť podporuje len približne 40 percent Kataláncov, väčšina sa vyslovila za referendum o tejto otázke. Región so 7,5 miliónmi obyvateľov má pritom výkonnejšiu ekonomiku ako Portugalsko.
Referendum sa skončilo, násilnosti si vyžiadali 761 zranených
Dnes o 20.00 h SELČ sa oficiálne skončilo sporné referendum o nezávislosti Katalánska. Pri zásahoch španielskej polície proti ľuďom, ktorí sa pokúšali hlasovať v plebiscite, utrpelo zranenia celkovo 761 osôb, uviedla katalánska regionálna vláda.
Katalánsky premiér Carles Puigdemont vyhlásil, že Madridu sa nepodarilo referendum prekaziť, pretože mnohí Katalánci prišli hlasovať napriek nútenému uzatváraniu volebných miestností a "neodôvodnenému" násiliu zo strany bezpečnostných síl. Španielsky minister zahraničných vecí Alfonso Dastis v rozhovore pre agentúru AP označil dnešné násilnosti v Katalánsku za "poľutovaniahodné". Postup španielskej polície však obhajoval ako "primeraný" panujúcej vyhrotenej situácii.
Zodpovednosť za násilie pritom pripísal výhradne regionálnej katalánskej vláde, ktorá podľa neho nezodpovedne vyzývala ľudí, aby sa zúčastnili na nezákonnom a protiústavnom hlasovaní.
"Použitie sily bolo primerané, nedošlo k nadmernému použitiu násilia, bola to reakcia na situáciu, v ktorej sa ocitli (policajti), keď im bránili vykonávať ich prácu," zdôraznil Dastis.