BRATISLAVA - Spojeným štátom hrozí vážny konflikt so Severnou Kóreou kvôli jej jadrovému programu a vojenským provokáciám. Situáciu komplikuje nepredvídateľnosť nového amerického prezidenta. Čína varuje - keď sa situácia vymkne spod kontroly, môže to dopadnúť zle. Po veľmi dlhom čase sa skloňuje u najvyšších vojenských predstaviteľov slovo vojna.
"Veľký, veľký konflikt," je so Severnou Kóreou možný. Povedal to Donald Trump, keďže diktátorský režim neprestáva provokovať svojim nukleárnym a balistickým programom. Čína zase varuje - eskalácia napätia sa môže vymknúť spod kontroly.
Najhoršia kríza, akú som videl
Admirál Harry Harris, ktorý velí celej americkej pacifickej divízii, vyhlásil, že kríza v Kórei je najhoršia od roku 1978. "Najhoršia, akú som videl," vyhlásil amdirál Harris v americkej televízii Fox News.
Kimova armáda iba pred dvomi dňami uskutočnila najväčšie vojenské cvičenie v histórii krajiny.
V rozhovore s agentúrou Reuters to vo štvrtok povedal americký prezident Donald Trump s tým, že preferuje diplomatické riešenie súčasnej vyhrotené situácie. "Existuje možnosť, že dôjde k veľkému, veľkému konfliktu so Severnou Kóreou. Rozhodne," povedal Trump počas rozhovoru v Oválnej pracovni Bieleho domu s tým, že by konflikt riešil radšej diplomaticky.
Trump v poslednej dobe pritvrdil verbálne prejavy proti KĽDR, posilnil námornej prítomnosť USA v oblasti Kórejského polostrova a vyhlásil, že chce severokórejského vodcu Kim Čong-una prinútiť, aby upustil od raketových a jadrových testov.
Američania z dôvodu monitorovania situácie vyslali ku kórejskému pobrežiu svoju lietadlovú loď USS Carl Vinson.
Čína otočila a tlačí na Kima
Peking dal v posledných dňoch najavo silnejúcu kritiku na adresu Pchjongjangu a podľa amerického ministra zahraničia Rexa Tillerson Čína KĽDR pohrozila, že za vykonanie jadrové skúšky uvalí na severokórejský režim jednostranné sankcie.
Američania postavili nový protiraketový štít
Trump tiež ocenil prístup čínskeho prezidenta Si-Ťin pchinga a uviedol, že bude po Južnej Kórei požadovať uhradenie protiraketového štítu THAAD, ktorý USA v súčasnosti v partnerskej krajine rozmiestňujú. Washington podľa prezidenta bude po južnom susedovi KĽDR požadovať uhradenie približne miliardy dolárov.
Juhokórejské ministerstvo obrany dnes zareagovalo vyhlásením, že sa nič nemení na pôvodnom pláne, podľa ktorého "rozmiestnenie, prevádzku a údržbu" zariadení hradí USA.
Proti rozmiestnenie systému protestovali Čína a Rusko a nesúhlas dal najavo aj favorit nadchádzajúcich juhokórejských prezidentských volieb, vodca liberálnej opozície Mun Če-in. Trump v rozhovore ocenil prístup čínskeho prezidenta k riešeniu severokórejskej otázky.