SOUL - Protiraketový systém THAAD, ktorý minulý týždeň Spojené štáty rozmiestnili v Južnej Kórei, je už schopný prevádzky. Uviedol to dnes podľa agentúry DPA hovorca amerických síl v Kórei Rob Manning. Spravodajská agentúra Reuters taktiež uviedla, že dva americké bombardéry B-1B lietali v pondelok s leteckými silami Južnej Kórey nad Kórejským poloostrovom. Štátne médiá z KĽDR informovali, že bombardéry boli použité pri nácviku zhadzovania jadrových bômb a táto "bezohľadná vojenská provokácia tlačí situáciu na Kórejskom polostrove bližšie k hranici jadrovej vojny".
"Americké sily v Kórei (USFK) potvrdzujú, že obranný raketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) je funkčný a schopný zachytiť severokórejské rakety a brániť (Južnú Kóreu)," uviedol Manning.
Informáciu potvrdilo aj juhokórejské ministerstvo obrany, ktorého hovorca povedal, že protiraketový systém je schopný "rýchlo reagovať" na hrozbu zo strany Severnej Kórey. Spojené štáty začali s rozmiestňovaním systému THAAD v Južnej Kórei len minulý týždeň. Stalo sa tak napriek protestom miestnych obyvateľov i námietkam Číny.
Americký systém THAAD je schopný likvidovať balistické rakety krátkeho a stredného doletu. Jeho úlohou má byť posilnenie obrany pred možnou severokórejskou raketovou hrozbou. Na inštalácii systému v Južnej Kórei sa Washington a Soul dohodli vlani v júli. Ako vhodná lokalita bola vybraná poľnohospodárska oblasť Songdžu na juhovýchode krajiny. Mnohí tamojší obyvatelia sa však obávajú, že systém pre nich predstavuje potenciálne zdravotné a environmentálne riziko.
Prvé súčasti systému boli do Južnej Kórey dovezené ešte začiatkom marca. Americká armáda ubezpečuje, že má výlučne obranný charakter a nepredstavuje žiadnu hrozbu pre okolité krajiny.
Čína ostro protestuje
Čína žiada okamžité zastavenie procesu rozmiestňovania amerického protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei. Vyhlásilo to dnes čínske ministerstvo zahraničných vecí.
"Postoj Číny v otázke THAAD sa nezmenil. Sme proti rozmiestňovaniu amerického raketového systému v Južnej Kórei a vyzývame všetky strany, aby okamžite zastavili tento proces. Sme pripravení prijať potrebné opatrenia na ochranu našich záujmov," uviedol hovorca rezortu čínskej diplomacie Keng Šuang, ktorého citovala agentúra TASS.
USA sú odhodlané prinútiť KĽDR ukončiť jadrový program
Prezident USA Donald Trump v pondelok v rozhovore s agentúrou Bloomberg povedal, že by za vhodných podmienok bol ochotný sa stretnúť priamo so severokórejským diktátorom Kim Čong-unom. "Považoval by som za vhodné sa s ním stretnúť, určite by som to urobil, bol by som poctený," povedal Trump. "Za vhodných okolností by som sa s ním stretol," dodal prezident.
Biely dom neskôr Trumpove slová doplnil o vyhlásenie, že vhodné podmienky pre takýto summit ale zatiaľ nie sú, pretože by KĽDR napríklad musela úplne upustiť od svojej aktivity v jadrovom a raketovom zbrojení, vrátane skúšok daných zbraní.
Americkí vládni činitelia na čele s Trumpom dali opakovane najavo, že USA sú odhodlané prinútiť KĽDR k ukončeniu jadrového a raketového programu všetkými prostriedkami, v krajnom prípade aj vojenskými.
Pentagon vyslal do oblasti americkú lietadlovú loď USS Carl Vinson ako ukážku sily amerického námorníctva. Pchjongjang ale v testovaní zbraní pokračuje, naposledy v sobotu vyskúšal raketu. V nedeľu Trump povedal v rozhovore s televíznou stanicou CBS, že nevie, či je Kim Čong-un príčetný. Očividne je to vraj ale "lišiak", keď sa napriek svojej mladosti dokázal udržať pri moci.