BRATISLAVA - Svet má v poslednom období čoraz väčšie obavy s možného globálneho konfliktu. Rusko minulý mesiac cvičilo dokonca pripravenosť na možnú nukleárnu hrozbu. My sme sa pozreli na to, aký je stav na Slovensku.
Zoznam krytov civilnej obrany podľa slov hovorcu Ministerstva vnútra Petara Lazarova nie je možné zverejniť a to z dôvodu, že je ich na území Slovenskej republiky veľké množstvo. V každej obci je ale možnosť nahliadnutia do plánov ochrany, kde ich ten, kto má záujem určite nájde.
"Evidujeme 1621 odolných a plynotesných úkrytov a 305 901 jednoduchých úkrytov budovaných svojpomocne. Odolné a plynotesné úkryty disponujú kapacitou pre 295 237 osôb ( pozn. red. : 5,45 % populácie) a v jednoduchých úkrytoch je zabezpečovaná kapacita pre 7 646 088 osôb," informoval Lazarov.
"Každá ochranná stavba je podľa typu a druhu vybavená základnými prvkami zabezpečujúcimi elimináciu následkov na život a zdravie osôb," vysvetlil hovorca. Vybavenie krytu je nasledovné:
- Zariadenie na zásobovanie vodou,
- Zariadenie na zásobovanie elektrickou energiou,
- Vzduchotechnické zariadenie, napríklad filtračného a ventilačného zariadenia rôzneho typu,
- Kanalizačné zariadenie, prípadne zariadenie na prečerpávanie splaškov,
- Zariadenie odmorovacích priepustov, napríklad sprchovej ružice, vodovodnej batérie, podlahového roštu
- Zariadenie sociálnych miestností, vybavenie WC a umyvární,
- Spojovacie zariadenie
- Zhruba tretina úkrytov je dvojúčelovo využívaná. Vyhláška Ministerstva vnútra SR č. 532/2006 Z. z. o podrobnostiach na zabezpečenie stavebnotechnických požiadaviek a technických podmienok zariadení civilnej ochrany ustanovuje časovú normu na spohotovenie dvojúčelovo využívaných ochranných stavieb – prechod do ochrannej prevádzky do 12 hodín od vyhlásenia mimoriadnej situácie alebo v čase vojny alebo vojnového stavu.