WASHINGTON - Naša planéta si vplyvom globálneho otepľovania oblieka iný kabát. Vedcom sa podarilo zistiť, že nadbytok oxidu uhličitého v atmosfére mení farbu Zeme. Pozrite sa, ako sa zmenila za posledné desaťročia.
Vďaka nadbytku CO2 v atmosfére je naša planéta zelenšia, vyhlásili vedci z NASA. Plochy, ktoré boli kedysi zamrznuté, vyprahnuté či piesčité, sú teraz pokryté zeleným porastom. Hoci môžu znieť informácie o sviežej zeleni a nových lesoch optimisticky, premena krajiny môže mať podľa vedcov dlhodobé nedozerné následky, informuje Live Science.
Svetoví meteorológovia varujú: Zmena klímy je začiatok, to najhoršie ešte len príde!
Prudké rozkvitnutie vyprahnutej krajiny môže zásadným spôsobom zmeniť kolobeh vody a uhlíka v klimatickom systéme, vysvetlil Zaichun Zhu z Pekingskej univerzity. Zelená rastlinná flóra tvorí 32 percent zemského povrchu. Celý rastlinný komplex potrebuje na fotosyntézu slnečné žiarenie a oxid uhličitý - ukázalo sa, že väčší objem oxidu uhličitého v atmosfére zároveň urýchľuje proces fotosyntézy.
Znepokojujúce následky
Vedci zistili, že od roku 1980 sa v pôde ukladá zvýšené množstvo uhlíka, čo je v súlade s myšlienkou o globálnom bujnení zelene. Koncentrácia CO2 v atmosfére je aktuálne najvyššia za posledných 500-tisíc rokov. Na základe satelitných údajov sa vedcom podarilo vytvoriť počítačové simulácie nového ozelenenia Zeme. Dospeli k záveru, že až 70 percent zelene možno pripísať koncentrácii oxidu uhličitého v atmosfére.
Aj keď je nová zeleň pre naše životné prostredie prínosná, prekročenie úrovne emisií CO2 prináša znepokojujúce následky v podobe globálneho otepľovania, topenia ľadovcov, zvyšovania hladiny morí a nevyspytateľné počasie, mienia odborníci.