BRATISLAVA - Slováci rozhodli. Do parlamentu sa dostalo až 8 politických strán. Medzi nimi aj extrémista Marian Kotleba či celebrita Boris Kollár. Naopak, veľké prekvapenie zažilo KDH, ktoré po dlhých rokoch vypadlo z parlamentu. Topky zanalyzovali voľby a vybrali týchto víťazov a porazených.
PORAZENÍ
Slovensko
V prvom rade prehralo celé Slovensko. Do parlamentu sa dostala jedna extrémistická (Marian Kotleba) a druhá protestná strana (Boris Kollár). To značí, že Slováci nedôverujú tzv. establišmentu a zavedeným politickým stranám. Až 380 tisíc voličov hodilo do urny hlas týmto dvom stranám, pretože ich neoslovili tradičné politické strany. Výsledkom je parlament s 8 stranami, kde sa bude iba ťažko hľadať spolupráca na vládnej úrovni. Môžeme sa teda pripraviť na zelené uniformy v slovenskom parlamente.
#Sieť
Asi nikto nečakal taký výprask Radoslava Procházku. "Gazda" pravice, ako sa sám označoval, očakával, že on bude zostavovať novú vládu. Namiesto toho ledva prešiel do parlamentu. Niektoré prieskumy #Sieti veštili až o desať percent viac, než má teraz. Ako dôvod neúspechu mnohí novinári a analytici označujú práve jeho síce charizmatickú, no nevypočitateľnú osobu.
KDH
Ani vypadnutie KDH nikto nečakal. Prieskumy Figeľovej strane síce naznačovali, že bude musieť o svoje parlamentné prežitie bojovať, ale vypadnutie z elitnej formácie je pre kresťanských demokratov šok. KDH patrí k najstarším stranám v slovenskej ére samostatnosti. Predsedníctvo už ponúklo svoju rezignáciu, nasledovať bude snem. Na tom sa rozhodne, ako ďalej.
Smer-SD
Pred štyrmi rokmi mal Smer neuveriteľných 44 percent. Dnes už je to len niečo vyše 28 percent. Pád o 16 percent sa teda nedá nijak inak označiť ako prehru. Navyše, Fico a spol mali 4 roky pod svojou kontrolou takmer všetky posty vo verejnej správe. O výkonnú moc sa nemuseli s nikým deliť. A vysvedčenie? Kolaps dôvery. A možno je to aj zaslúžene vzhľadom na kauzy, ktoré druhá Ficova vláda vyrobila.
Most-Híd
Oslavovať nemôže ani Most. Podľa slov Bélu Bugára strana uhrala dobrý výsledok, ale bolo cítiť, že chceli viac. Naznačovali to aj prieskumy. Chabých 6,6 percenta ich odsunulo na predposlednú priečku.
SDKÚ-DS
Po odchode viacerých známych tvárí z kedysi vlajkovej lode slovenskej pravice, ostali Frešovej strane len oči pre plač. Aj keď to bolo väčšine verejnosti jasné, že SDKÚ už brány parlamentu neprekročí, je to predsa len veľká udalosť. Hrobárom je Pavol Frešo, ktorý tak ukončil ďalší príbeh slávnej politickej strany.
VÍŤAZI
Kotleba - ĽSNS
Toto nikto nečakal. Vstup Mariana Kotlebu je najväčším prekvapením volieb. Nielen že mu prieskumy neveštili počet percent blízkych piatim, ale aj väčšina analytikov je prekvapená. Čo prinesú do parlamentu Kotlebovci, zatiaľ nikto netuší. Kotlebu na stretnutie nepozval ani prezident Kiska.
Sme rodina - Boris Kollár
Oslavovať môže aj známa celebrita a podnikateľ Boris Kollár. Stranu rozbehol iba nedávno a už sa môže tešiť do parlamentu. Niektorí prirovnávajú jeho stranu s úspešným start-upom. Aj pri Kollárovi je otázne, s kým pôjde do vlády a akú programovú líniu bude zastávať.
SAS
Líder pravice. Aj tak sa dá nazvať strana Richarda Sulíka Sloboda a Solidarita. Liberáli mali fantastický finiš. Prieskumy im predpovedali tesnú účasť v parlamente, nakoniec sa im podarilo získať 12 percent hlasov. U voličov mohla zavážiť istota, že nepôjdu so Smerom do vlády, autenticita Sulíka, odmietavý postoj k utečencom alebo odbornosť strany a žiadne korupčné kauzy.
Oľano-NOVA
Dlho to vyzeralo, že Matovičovcom zvoní umieračik. Navyše, po spojení s Novou Daniela Lipšica sa zdalo, že to nebol dobrý ťah. Nakoniec sa Trnavčan Matovič dočkal skvelého úspechu. Možno mu pomohlo aj "prenasledovanie" zo strany Roberta Fica, keď mu do firmy poslal policajnú raziu. To z neho mohlo spraviť martýra a vyvolalo ľútosť u voličov. Najviac však pravdepodobne zavážil tvrdý a nekompromisný postoj, že s Ficom do vlády nikdy nepôjde.