LONDÝN - Nad miestom, kde v roku 1986 došlo k obrovskej jadrovej katastrofe, preletel dron a urobil zaujímavé zábery. Záznam z kamery ukazuje, ako vyzerá Černobyľ v súčasnosti a ako ďaleko pokročila obrovská stavba, ktorá ma zakryť poškodený reaktor.
VIDEO Černobyľ znovu ožíva: Rádioaktivita všetko nezničila, svet duchov sa mení na raj
Oblúk má zabraňovať ďalšiemu úniku kontaminácie z reaktora od roku 2017, kedy sa predpokladá jeho dokončenie. Zároveň bude chrániť konštrukciu pred vonkajšími vplyvmi, akým je extrémne počasie. Nový ochranný plášť sa považuje za najväčšiu stavbu vybudovanú v blízkosti silne kontaminovaných priestorov. Je 110 metrov vysoká, 165 metrov široká a 260 metrov dlhá.
Stavebné práce začali v roku 2010 a nedávno došlo k prekonaniu ďalšieho míľnika, kedy boli spojené dve polovice obrieho oblúka. Ide o najväčšiu pohyblivú konštrukciu, ktorá sa zasunie nad poškodený reaktor.
O financovanie stavby nového ochranného plášťa sa postaralo medzinárodné spoločenstvo a ukrajinská vláda prostredníctvom fondu. K dnešnému dňu fond dostal od 45 darcovských krajín a organizácií takmer 1,5 miliardy eur. Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktorá je správcom fondu a najväčším darcom, vložila príspevky vo výške približne 500 miliónov eur.