GIESSEN - Organizácie, ktoré bojujú za práva a dôstojnú situáciu žien adresovali hessenskému politickému vedeniu znepokojujúci list. Upozornili na sexuálne násilie, ku ktorému môže dochádzať v prijímacom utečeneckom centre v Giessene.
Aktivistky ProFamilia Hesensko, Rada žien v Hesensku a ďalší upozornili, že ženy by mohli byť v nemeckých utečeneckých táboroch znásilňované a deti zneužívané, čo je dôsledkom preplnenosti utečeneckých centier. Podľa aktivistiek muži považujú ženy bez mužského sprievodu za ľahko dostupný cieľ.
Absurdné rozhodnutie starostu mesta: Nájomníci prídu o byty kvôli utečencom
V tejto súvislosti dali aktivistky do pozornosti prípad zo západonemeckého tábora v Giessene, kde sa ocitlo 5000 žiadateľov o azyl v starej vojenskej základni a kde malo dôjsť k sexuálnemu napadnutiu. List, ktorý upozorňuje na „kultúru znásilňovania“, adresovali štyri ženské organizácie ministrovi pre integráciu a sociálne veci spolkovej krajiny Hesensko.
Bez sprievodu muža sú považované za ľahký terč
„Faktom je, že ženy a deti sú nechránené. Táto situácia nahráva tým mužom, ktorí považujú ženy za podriadené a bez sprievodu muža za dostupné. V dôsledku toho sa vyskytujú správy o početných znásilneniach, sexuálnych napadnutiach a nútenej prostitúcii. Nejde o izolované incidenty,“ uviedli podľa Daily Mail aktivistky.
Giessenský policajný hovorcu dodal, že je pravdepodobné, že k sexuálnym útokom dochádza, niektoré ženy sú však príliš vydesené na to, aby udalosti hlásili polícii. Federálny komisár pre otázky sexuálneho zneužívania detí doplnil, že ani deti utečencov nahustené v táboroch, telocvičniach a bývalých kasárňach nie sú pred útokmi dostatočne chránené.
Fungujú v provizórnych podmienkach
V provizórnych strediskách sa už viackrát stalo, že muži, ženy a deti vedľa seba spali v stanoch, v halách či na chodbách. Sprchy a toalety často nie sú oddelené podľa pohlavia a niektorým chýbajú aj závesy.
Kampaň organizácie Women For Refugee Women navrhla, že riešením by mohla byť čo najrýchlejšia integrácia utečencov. „Ľudia by nemali byť vo väzenských zariadeniach, ale v komunite, v rámci ktorej dostanú zákonnú ochranu,“ uviedla Natasha Walterová, riaditeľka organizácie.