LUENEBURG - Verdikt v jednom z najznámejších súdnych procesov sveta čoskoro padne. V sieni neďaleko Hamburgu zaznelo trýznivé svedectvo ženy, ktorá prežila nacistický tábor smrti, ale bývalý dôstojník SS sa stále považuje za nevinného. Proces s Oskarom Gröningom sa tiahne už od decembra 2014.
Bývalý nemecký dôstojník SS Oskar Gröning bol obvinený zo spoluviny na smrti 300-tisíc deportovaných maďarských Židov, poslaných do plynových komôr v máji až júli 1944. Svoju morálnu vinu uznal, ale poprel akékoľvek právne postihnuteľné zavinenie. Muž s prezývkou „Účtovník Osvienčimu“ vyjadril pokoru a vinu vo vzťahu k prežitým a rodinám obetí. „Za holokaust nesiem zdieľanú vinu, hoci moja časť bola malá,“ uviedol. Jeho žiadosť o odpustenie za vinu následne vyznela veľmi zarážajúco, uvádza portál News.yahoo.com.
Čítajte tiež: Zomrel muž, ktorý zachránil stovky československých detí
Gröning v stredu vstúpil do súdnej s pomocou dvoch zdravotníkov a aktuálne čelí hrozbe 15-ročného väzenia a ďalšie zvyšné pojednávania sú naplánované až do konca júla. V predchádzajúcom svedectve uviedol, že deportácie vykonával z povinnosti. Tretej ríši slúžil ako účtovník, ktorý mal na starosti triedenie a počítanie peňazí od tých, ktorých posielali do plynových komôr. Prijímal rôzne meny z celej Európy a dopravoval ich nacistickým šéfom v Berlíne. „O hrozných podmienkach počas deportácií som nemal tušenie. Šokovalo ma to,“ vyhlásil na svoju obranu bývalý dôstojník SS. Podľa jeho slov sa o detailoch utrpenia rodí dozvedel až na súde zo svedectiev.
Je vinný, lebo nosil uniformu
Ako finálna svedkyňa v procese s Gröningom prišla Irene Weissová, ktorá prežila väznenie v Osvienčime a svedčila proti 94-ročnému mužovi. Opísala svoje utrpenie z obdobia, keď mala iba 13 rokov. Jej matka, traja mladší súrodenci a starší brat boli čoskoro po príchode zavraždení v plynovej komore. Kým zastrelili aj jej otca, prinútili ho odstraňovať mŕtve telá z plynových komôr a dohliadať na ich spopolnenie. Weissová zdôraznila, že toto Gröningovi nikdy neodpustí.
„Vyhlásil, že sa nepovažuje za páchateľa, že bol iba malým kolieskom v súkolesí. Ale keby tu dnes sedel v uniforme SS, triasla by som sa a všetka prežitá hrôza by sa ku mne vrátila. Každý, kto nosil uniformu, na tomto mieste zastupuje teror a priepasť, do ktorej ľudskosť môže klesnúť bez ohľadu na to, akú zastával funkciu,“ povedala Weissová.