LONDÝN - Kapitán David Wilsey opísal hrôzy druhej svetovej vojny a hlavne nemeckého koncentračného tábora v listoch svojej žene Emily, ktoré po rokoch našla v podkroví ich dcéra. Novoobjavené správy amerického lekára detailne opisujú, ako boli stráže SS zmasakrované spojeneckými vojakmi počas oslobodenia Dachau.
Kapitán David Wilsey bol medzi prvými, ktorí vstúpili do tábora smrti v Nemecku, kde nacisti mučili a popravili desiatky tisíc Židov a vojnových zajatcov. Keď spojeneckí vojaci Dachau oslobodzovali, videli také veľké hrôzy a hromady tiel, že sa so strážami SS, ktoré nestihli utiecť, vôbec nemaznali.
"Videl som mučené pochytané stráže SS (americkými vojakmi), a potom zastrelené spôsobom, ktorému hovoria "cool blood" ale Emily! Bože, odpusť mi, keď poviem, videl som to urobiť bez jedinej emócie..." napísal Wilsey v liste svojej žene.
Tieto popravy boli opísané historikmi ako jeden z najnehanebnejších incidentov americkej angažovanosti vo vojne. Vojaci mučili stráže tým, že ich nechali hodiny stáť a salutovať Heil Hitler a pred tým, ako ich zastrelili, liali im na nahý chrbát ľadovú vodu.
Obvinenia proti vojakom boli po vojne zamietnuté generálom Georgeom Patonom, ale dejiny nezabúdajú na to, čo sa pri oslobodení tábora v apríli 1945 dialo. Wilseyho listy zverejnil tento mesiac časopis New Republic a obsahujú desivé detaily o konci vojny.
V čase oslobodenia Dachau mal kapitán Wilsey 30 rokov a pracoval ako anesteziológ v 116. evakuačnej nemocnici. Zdravotník hovoril o dňoch ťažkého rabovania, kedy spojenecké vojská brali nemeckým strážam všetko, čo sa dalo.
Kapitán Wilsey povedal, že našiel "viac zásob ako v centre Chicaga" a pokračuje zoznamom darčekov, ktoré dúfal, že privezie späť svojej žene.
Listy boli zverejnené Wilseyho dcérou Clarice, ktorá žije v Eugene v Oregone po tom, čo ich našla v podkroví domu. Viac ako 500 listov za päť vojnových rokov považujú historici za neoceniteľné.
Clarice uviedla, že otec pred svojou smrťou v roku 1996 každého, kto chcel popierať holokaust, upozornil: "Bol som tam." Veľmi ho tiež zaujal film Schindlerov zoznam, ale odmietol hovoriť o podrobnostiach toho, čo videl.
V jednom liste svojej žene napísal: "Chyteného utečenca priviazal SS nahého k stĺpu a pustili na neho troch obrovských dobermanov (po štyroch dňoch hladovania), zatiaľ čo sa na to v pozore dívali tisíce internovaných. Hansa ani nehlo, keď mu odtrhli lýtka, ani keď mu odtrhli stehná, ani keď mu vytrhli črevá (áno, črevá). Ale otočil hlavu a zvracal, keď mu dobermani vyrvali srdce a pľúca. Prvá vec, ktorú väzni po oslobodení urobili, zastrelili dobermanov aj ich hrozného pána."
Kapitán Wilsey tiež podal znepokojujúce informácie o poprave nacistických stráží v liste zaslanom 22. mája. Jeden vojak z Kalifornie bol taký krvilačný, že predtým, ako zastrelil troch SS-manov polieval ich ľadovou vodou. Chcel sa tak pomstiť za smrť svojho brata v rukách nacistov.
New Republic uvádza, že Wilseyho listy ukazujú ďalšiu, temnejšiu stránku amerických vojakov, ktorá sa zriedka objavovala v hollywoodskych filmoch. Väčšinou boli Američania považovaní za čestných altruistov ako protiklad ku krutému a zlému nepriateľovi.
Wisleyho svedectvo však tento obraz značne komplikuje a odhaľuje skutočný život. Americkí vojaci boli hrdinskí, odvážni, svedomití, oddaní, ale aj brutálni, pomstychtiví a eticky oslabení.