Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Ústavný súd zamietol podanie o neústavnosti dvojakého občianstva

Verejné zasadnutie pléna Ústavného súdu SR o návrhu poslancov NR SR na začatie konania o súlade ustanovení zákona o štátnom občianstve. Zobraziť galériu (4)
Verejné zasadnutie pléna Ústavného súdu SR o návrhu poslancov NR SR na začatie konania o súlade ustanovení zákona o štátnom občianstve. (Zdroj: TASR)

KOŠICE – Ústavný súd (ÚS) SR zamietol návrh skupiny 30 poslancov o neústavnosti zákona o štátnom občianstve. Podľa odôvodnenia predsedníčky ÚS Ivetty Macejkovej k tomuto rozhodnutiu došlo z procesných dôvodov, pretože sa nenašiel dostatočný počet sudcov ÚS, ktorí by rozhodli o ústavnosti, alebo neústavnosti zákona.

„Rozhodnúť musí nadpolovičná väčšina všetkých sudcov ÚS,“ povedala. Podľa zástupcu poslancov Gábora Gála si ÚS nedokázal poradiť s návrhom a preto ho musel zamietnuť. Poslanci pritom argumentovali najmä článkom 5 odseku 2 Ústavy SR, podľa ktorého „nikomu nemožno odňať štátne občianstvo Slovenskej republiky proti jeho vôli".

NR SR schválila novelu zákona o štátnom občianstve v máji 2010 ako reakciu na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Podľa schválenej úpravy má byť strata štátneho občianstva SR možná v dvoch prípadoch. Doteraz sa tak mohlo stať iba prepustením zo štátneho zväzku SR na vlastnú žiadosť. Po novom občan SR automaticky stratí slovenské občianstvo, ak dobrovoľne požiada o iné. Strata sa nevzťahuje na nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva v súvislosti s uzavretím manželstva alebo narodením.

Právna norma pripravila za vyše štyri roky o slovenský pas 886 ľudí. V súčasnosti sa zmiernením zákona zaoberá ministerstvo vnútra. Podľa pripravovanej novely by získanie cudzieho občianstva malo byť naďalej viazané na trvalý pobyt. To má byť dostatočná väzba slovenského žiadateľa na danú krajinu a nebude sa tak musieť obávať straty slovenského občianstva. Tí, ktorí oň pre súčasný zákon prišli, budú môcť znova o občianstvo požiadať.

Gál po skončení zasadnutia pléna neskrýval rozčarovanie. „Zákon považujem za nedemokratický a celý proces nepovažujem za skončený. Určite sa obrátime na medzinárodný súd pre ľudské práva,“ povedal.

Bugár: Ústavný súd zlyhal,stále nevieme,či je zákon o občianstve protiústavný 

Ústavný súd SR zlyhal, keďže ani po niekoľkých rokoch ani dnes nedokázal jasne povedať, či je odoberanie slovenského občianstva pre prijatie cudzieho protiústavné, alebo nie. Pre TASR to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Jeho strana naďalej trvá na tom, že zákon je protiústavný. Zváži ďalšie kroky.

"Ústavný súd v tomto prípade zlyhal, nevedel povedať, či je, alebo nie je protiústavný. Momentálne to teda nevieme. Zvážime ďalšie kroky, je totiž možnosť ísť na medzinárodnú úroveň," uviedol Bugár v reakcii na dnešné rozhodnutie Ústavného súdu. Podľa rozhodnutia súdu bol návrh skupiny poslancov zamietnutý z procesných dôvodov, pretože zaň nehlasovala nadpolovičná väčšina všetkých sudcov ÚS.

KDH je podľa šéfa poslaneckého klubu Pavla Zajaca naďalej presvedčené, že zákon ktorý zbavuje občianstva slovenských štátnych príslušníkov nie je dobrý. "Dvojité občianstvo je v modernej Európe úplne bežným prvkom," zdôraznil pre TASR Zajac.

Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu veľmi nepomohlo ani podľa Martina Poliačika (SaS). "Ústavný súd sa postavil do alibistickej pozície. Stále nevieme, či je v poriadku vziať slovenské občianstvo človeku, ktorý sa narodil na Slovensku, celý život tu vyrastal, študoval, pracoval a doteraz žije na Slovensku, len preto, že prijal občianstvo iného štátu," povedal. 

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý (Sieť) si myslí, že ľudia by mali mať právo na dvojaké občianstvo, ak to súvisí s ich praktickým životom. "Na dnešnom zákone sa mi nepáči, že ľudí, ktorí žijú napríklad v Čechách, Amerike núti zákon vzdať sa slovenského pasu, ak chcú aj tamojšie občianstvo," uviedol.

Beblavý by pokojne nechával slovenské občianstvo ľuďom, ktorí dlhodobo žijú v zahraničí a chcú prijať tamojšie občianstvo. Udeľovanie občianstva by však malo byť podľa neho viazané na nejakú formu vzťahu k danej krajine. "Pasy by sa nemali rozdávať len tak, v medzinárodných vzťahoch to vedie ku komplikáciám," poznamenal.

Národná rada SR schválila novelu zákona o štátnom občianstve v roku 2010 ako reakciu na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Právna norma pripravila za vyše štyri roky (od 17.7.2010) o slovenský pas vyše 880 ľudí, ktorí prijali občianstvo iných štátov. Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný.

V súčasnosti sa zmiernením zákona zaoberá ministerstvo vnútra. Podľa pripravovanej novely by získanie cudzieho občianstva malo byť naďalej viazané na trvalý pobyt. To má byť dostatočná väzba slovenského žiadateľa na danú krajinu a nebude sa tak musieť obávať straty slovenského občianstva. Tí, ktorí oň pre súčasný zákon prišli, budú môcť znova o občianstvo požiadať.

Zajac vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby novelu už predložil. Bugár pripravovanú Kaliňákovu novelu prirovnáva k manželke seriálového inšpektora Columba. "Vyzerá ako manželka pána Columba. Inšpektor o nej stále hovorí, ale nikto ju nikdy nevidel," uzavrel Bugár s tým, že k právnej norme sa vyjadrí, až keď ju uvidí.

Ústavný súd bude rozhodovať o dvojakom občianstve

Po troch rokoch by mal dnes Ústavný súd (ÚS) SR zverejniť nález, či je zákon o štátnom občianstve, ktorý zamedzuje dvojaké štátne občianstvo v rozpore s Ústavou SR, alebo nie. Očakáva sa, že na dnešné verejné pojednávanie pléna príde okrem zástupcov slovenských a zahraničných médií aj niekoľko desiatok ľudí. 

S podaním na ústavný súd obrátila v septembri 2011 skupina poslancov NR SR, ktorá napadla ustanovenia Zákona o štátnom občianstve, ktorý po novele z roku 2010 neumožňoval občanom Slovenskej republiky mať dve, alebo viac štátnych občianstiev. Navrhovatelia žiadali, aby ÚS SR rozhodol, že je to v rozpore s ústavou. Súčasne požiadali ústavný súd, aby do rozhodnutia vo veci samej pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení, no súd ich žiadosti nevyhovel. 

Novelizované ustanovenia zákona schválili poslanci NR SR ako reakcia na maďarský zákon, umožňujúci získať maďarské občianstvo aj Maďarom, ktorí nemajú trvalé bydlisko na území Maďarska. Na základe tohto zákona, novelizovaného v roku 2010, slovenskí občania, ktorí príjmu občianstvo aj inej krajiny, prídu o slovenský pas. Zatiaľ sa tak stalo v 600 prípadoch. 

Na sporné ustanovenie, podľa ktorého strácajú slovenské občianstvo všetci, ktorí prijali občianstvo inej krajiny, najväčšmi doplácajú občania ČR. Za nimi nasledovali tí, ktorí prijali nemecké, rakúske a maďarské občianstvo. 

Ministerstvo vnútra pracuje na novej verzii novely Zákona o štátnom občianstve, ktorá má byť miernejšia ako doterajšia právna úprava a má sa viazať k miestu trvalého pobytu.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu