Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Aktuálna epidémia eboly je historicky najhoršia: Hrozí uzatvorenie hraníc!

Ebola Zobraziť galériu (8)
Ebola (Zdroj: SITA)

ŽENEVA – Medzinárodná zdravotnícka organizácia (WHO) dnes vyhlásila kvôli šíreniu eboly v západnej Afrike stav ohrozenia, pretože ide o "mimoriadnu udalosť" s medzinárodným dosahom na verejné zdravie.

Najrozsiahlejša a najdlhšia epidémia svojho druhu, ktorá si do stredy vyžiadala už takmer tisícku obetí, tak podľa WHO vyžaduje koordinované mimoriadne opatrenia na medzinárodnej úrovni v záujme zastavenia ďalšieho šírenia vírusu. V praxi to znamená, že organizácia teraz môže na celom svete vydávať záväzné pravidlá zacielene na zamedzenie ďalšieho šírenia nákazy. Možné je napríklad vyhlasovanie karantény, uzatváranie hraníc alebo obmedzenie medzinárodného cestovného ruchu, uviedla agentúra DPA.

Už 961 ľudí zomrelo v štyroch afrických štátoch - Guinei, Libérii, Sierra Leone a Nigérii - na následky eboly, ktorej epidémia sa tam šíri od februára a podľa odborníkov ešte niekoľko mesiacov potrvá.
Z najnovších informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá dnes v súvislosti s epidémiou eboly v západnej Afrike vyhlásila stav medzinárodnej pohotovosti, vyplýva, že v Guinei, kde epidémia vypukla, nové prípady ochorenia nezaznamenali. Dvadsaťšesť nových prípadov však hlásili zo Sierry Leone, 38 z Libérie a niekoľko z Nigérie.

Ochorenie bolo potvrdené alebo naň existuje podozrenie celkovo u 1779 osôb, čo je o 68 nových prípadov viac. Zároveň zomrelo ďalších 29 nakazených.

Epidémia sa zrejme zhorší, bude trvať mesiace

Dosiaľ najhoršia epidémia eboly, ktorá už postihla štyri krajiny západnej Afriky, sa v najbližších mesiacoch pravdepodobne zhorší, uviedol dnes predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

WHO
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: SITA)

 "Je pravdepodobné, že situácia sa zhorší pred tým, než sa zlepší," povedal novinárom zástupca generálnej riaditeľky WHO pre zdravotnú bezpečnosť Keiji Fukuda."Sme plne pripravení na to, že epidémia bude na vysokej úrovni mesiace," citovala ho agentúra Reuters. WHO dnes vyhlásila v súvislosti s epidémiou eboly v západnej Afrike "núdzový stav pre verejné zdravie s medzinárodným dosahom" a vyzvala na koordinovanú celosvetovú reakciu s cieľom zastaviť ďalšie šírenie vírusu.

Generálna riaditeľka organizácie Margaret Chanová novinárom povedala, že šírenie eboly je v súčasnosti rýchlejšie než opatrenia na jeho zastavenie, a vyzdvihla naliehavosť pomoci pre postihnuté africké krajiny s nedostatkom zdrojov na zvládnutie epidémie. Fukuda predtým uviedol, že pri správnym opatreniach týkajúcich sa nakazených ľudí možno šírenie eboly zastaviť. "Nie je to záhadná choroba. Je to infekčná choroba, ktorej šíreniu možno zabrániť. Nie je to vírus, ktorý sa šíri vzruchom," zdôraznil v súvislosti s tým, že ebola sa prenáša priamym kontaktom s telesnými tekutinami.

WHO
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: SITA)

Fukuda dodal, že je dôležité, aby každého pacienta s ebolou okamžite izolovali a ošetrovali a ponechali v izolácii 30 dní. "Vychádzajúc z vedeckých štúdií, ľudia, ktorí sú nakazení, sa môžu zbaviť vírusu do 30 dní," citoval ho Reuters. WHO pri vyhlásení medzinárodnej pohotovosti neodporučila zákazy cestovania ani obchodovania, uviedla však, že ľudia, ktorí boli v blízkom kontakte s chorými na ebolu, by nemali cestovať do zahraničia.

Pre krajiny, kde sa šíri ebola, organizácia vydala sériu odporúčaní vrátane kontroly odchádzajúcich z krajiny na medzinárodných letiskách a hraničných priechodoch. Konať by sa v nich nemali ani väčšie zhromaždenia. Krajiny bez eboly by podľa WHO mali posilniť dohľad a pristupovať k podozrivým prípadom ako k naliehavým, dopĺňa agentúra AP.

Ebola
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: SITA)

Únia poskytne dodatočnú pomoc v boji proti ebole

Európska únia vyčlenila ďalších osem miliónov eur na boj proti šíreniu eboly v západnej Afrike, ktorú postihla najrozsiahlejšia a najdlhšie trvajúca epidémia ochorenia v dejinách. Podľa piatkovej správy Európskej komisie (EK) ide už o štvrté zvýšenie pomoci zo strany EÚ od vypuknutia krízy a jej celková hodnota dosiahla 11,9 milióna eur.

V najbližších dňoch by mala navyše v postihnutom regióne začať pracovať druhá skupina špecialistov tvoriacich takzvané Európske mobilné laboratórium. Brusel zintenzívnenie pomoci oznámil v rovnaký deň, ako Svetová zdravotná organizácia (WHO) v súvislosti s ebolou vyhlásila medzinárodný stav ohrozenia. Generálna riaditeľka organizácie Margaret Chanová takýto krok označila za "jednoznačnú výzvu na medzinárodnú solidaritu", keďže postihnuté krajiny "jednoducho nie sú schopné samy zvládnuť epidémiu tohto rozmeru a náročnosti".

Ebola
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: SITA)

"Sme odhodlaní bojovať proti ďalšiemu šíreniu tejto smrtiacej epidémie. Mnohé životy závisia od našej bezprostrednej pomoci," vyhlásila komisárka EÚ pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievová. Podpora zo strany EÚ podľa nej "zabezpečí naliehavo potrebnú zdravotnú starostlivosť a posilnenie preventívnych opatrení prostredníctvom našich partnerských organizácií". Prvé peniaze na boj proti ebole Brusel vyčlenil už v marci, keď sa vírusové ochorenie začalo šíriť v Guinei. Podľa poslednej štatistiky WHO si epidémia vyžiadala už najmenej 932 mŕtvych vrátane mnohých zdravotníkov, a to na území Guiney, Libérie, Sierry Leone a Nigérie.

Slovenský ÚVZ monitoruje vývoj epidémie eboly,špeciálne opatrenia zatiaľ netreba

Slovensko nemusí v súvislosti s vyhlásením stavu medzinárodnej pohotovosti v dôsledku epidémie eboly v západnej Afrike prijímať špeciálne opatrenia, napríklad v podobe kontrol na letiskách. "Odporúčania Výboru pre núdzové situácie podľa Medzinárodných zdravotných predpisov sa týkajú predovšetkým krajín, ktoré sú 'postihnuté' vírusovým ochorením ebola," informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) je podľa jeho slov v neustálom kontakte s  európskymi kompetentnými orgánmi a zúčastňuje sa na audiokonferenciách zahraničných výborov, ktoré sa zaoberajú vyššie uvedenou problematikou. Napriek tomu, že riziko nákazy pre cestovateľov zo Slovenska, ktorí navštívili krajiny západnej Afriky, má byť nízke, úrad vydal viacero opatrení.

Osoby, ktoré sa vrátili z postihnutých oblastí, majú monitorovať svoj klinický stav minimálne 21 dní od príchodu, čo je inkubačná doba ochorenia. V prípade, že sa u cestovateľov, ktorí sa vrátili z postihnutých oblastí, objavia klinické príznaky, majú zostať doma a kontaktovať telefonicky svojho ošetrujúceho lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze. Ďalšie opatrenia sa týkajú napríklad diagnostiky takéhoto pacienta.

"Úrad verejného zdravotníctva požiadal príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva o informovanie lekárov prvého kontaktu vo svojej pôsobnosti, ako postupovať v prípade možného výskytu eboly v SR. V sledovaní epidemiologickej situácie sa naďalej pokračuje. Úrad priebežne monitoruje situáciu a podrobne analyzuje informácie z rýchleho výstražného systému," priblížil Rovný.

Ebola je ochorenie spôsobené vírusom, ktoré sa často končí smrťou. Klinicky sa prejavuje po dvoch až 21 dňoch od vystavenia sa vírusu náhlym nástupom horúčky, bolesťami svalov, slabosťou, bolesťami hlavy a hrdla. V ďalšom štádiu sa prejavuje zvracaním, hnačkami, vyrážkami a poruchami funkcie pečene a obličiek. U niektorých pacientov môže dôjsť k vnútornému a vonkajšiemu krvácaniu a zlyhaniu viacerých orgánov. Pre samotné ochorenie neexistuje očkovacia látka ani liečba.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu