TORONTO - V nemocnici v kanadskom meste Brampton v provincii Ontário umiestnili z preventívnych dôvodov do izolácie pacienta, ktorý sa so zvýšenou teplotou a príznakmi podobnými chrípke nedávno vrátil z Nigérie. Tam v súvislosti s epidémiou eboly v západnej Afrike vyhlásili v piatok mimoriadny stav. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
V Nigérii zatiaľ registrujú sedem potvrdených prípadov eboly. Pacienti s podozrivými symptómami a ďalšie desiatky osôb sú kvôli možným rizikám v izolácii. Celkove zaznamenali v Nigérii zatiaľ iba dve úmrtia na ebolu, čo je výrazne menej ako v ďalších troch západoafrických štátoch - Guinei, Libérii a Sierra Leone -, kde na následky eboly zomrelo od februára už takmer 1000 ľudí.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok odporučila, aby postihnuté štáty kontrolovali na letiskách odchádzajúcich cestujúcich. Ľudia, ktorí boli v priamom kontakte s pacientmi s ebolou, by z týchto krajín mali odísť najskôr po troch týždňoch. WHO však neodporučila všeobecný zákaz cestovania do alebo zo západnej Afriky.
Nigéria vyhlásila kvôli ebole mimoriadny stav
Mimoriadny stav vyhlásil dnes v Nigérii v súvislosti s epidémiou eboly prezident Goodluck Jonathan. Informovala o tom agentúra Reuters.
Nigéria je najľudnatejšou africkou krajinou a momentálne patrí medzi štyri štáty čierneho kontingentu, ktoré zápasia s epidémiou eboly.
Na rozdiel od Guiney, kde epidémia vypukla na prelome februára a marca, či Libérie alebo Sierry Leone, nebojujú zdravotníci v Nigérii zatiaľ so stovkami infikovaných vírusom, proti ktorému ešte neexistuje efektívny liek ani terapia.
V Nigérii sa prvý prípad ochorenia skončil hneď smrťou pacienta. Išlo o Američana Patricka Sawyera, ktorý skolaboval na medzinárodnom letisku v Lagose a neskôr na následky infekčného ochorenia zomrel.
Aj ďalšie prípady výskytu ochorenia súvisia s okruhom osôb, ktoré s ním prišli do kontaktu, predovšetkým v nemocničnom zariadení.
V Nigérii zatiaľ registrujú sedem potvrdených prípadov eboly. Pacienti s podozrivými symptómami a ďalšie desiatky osôb sú kvôli možným rizikám v izolácii. Celkove zaznamenali v Nigérii zatiaľ iba dve úmrtia na ebolu, čo je výrazne menej ako v troch ostatných štátoch, ktoré zasiahla terajšia epidémia.