BRATISLAVA – Ako prví sme priniesli exkluzívnu informáciu o možnosti podmienečného prepustenia Ľubora Masára - prvého vraha odsúdeného na doživotie v novodobej histórii nášho štátu. Na slobodu tak môže vyjsť už v roku 2015. Vo väzniciach však momentálne sedí 38 na doživotie odsúdených väzňov, ktorí majú rovnakú možnosť, a to po 25tich rokoch požiadať o podmienečné prepustenie. Sérioví vrahovia beštiálnych činov tak začnú opúšťať studené múry cely s rozlohou 3,5 metra štvorcového behom najbližších rokov.
Na Slovensku je najvyšším možným trestom doživotie. Dňa 1. júla 1990 bol u nás oficiálne zrušený trest smrti. Od januára toho istého roku neoficiálne neplatil. Trest smrti nebol po rozdelení Československa nikdy obnovený. Obe krajiny využívajú doživotný trest odňatia slobody. Po 25 rokoch odpykania trestu môže väzeň žiadať o podmienečné prepustenie, ak mal túto možnosť ukotvenú v rozsudku. Odsúdený môže tiež kedykoľvek požiadať prezidenta o milosť. V novodobej histórii samostatného Slovenska však k prepusteniu alebo omilosteniu takého väzňa prezidentom nedošlo.
Posledný trest smrti vykonali obesením 8. júna 1989 v Bratislave. Hrdelný trest dostal obžalovaný Štefan Svitek, ktorý 30. októbra 1987 zavraždil svoju ženu a dve dcéry sekerou.
Ako informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž: "Dokopy si doživotné tresty v našej krajine aktuálne odpykáva 41 väzňov, z nich traja odsúdení možnosť podmienečného prepustenia nemajú." Z toho teda vyplýva, že vo väzení je až 38 odsúdených na doživotie, ktorí budú môcť požiadať o podmienečné prepustenie. Sériový vrahovia beštiálnych skutkov sa tak môžu dostať na slobodu.
Dňa 2. februára 1993 odsúdil Mestský súd v Bratislave Tibora Polgáriho (43) z Nových Zámkov, Miloša Urigu (43) z Vranova nad Topľou a Ondreja Harvana z Pohorelej. Odsúdení sa v roku 1991 výraznou mierou podieľali na brutálnej vražde piatich dozorcov v Leopoldove. Títo muži s ďalšími štyrmi páchateľmi ušli 23. novembra 1991 z Nápravnovýchovného ústavu v Leopoldove, počas úteku zabili piatich zamestnancov Zboru väzenskej a justičnej stráže a jedného väzňa pri úteku z väzenia. Polgári si v tom období odpykával trest odňatia slobody na 13 rokov za trestný čin vydierania. Bol vodcom úteku. Uriga si odpykával osem a pol roka za trestný čin lúpeže a Harvan 24 rokov za dvojnásobnú vraždu. Harvan spáchal 29. mája 1993 v cele leopoldovskej väznice samovraždu obesením.
Dňa 20. augusta 1993 odsúdil Mestský súd v Bratislave Jozefa Slováka (53) z Plaveckého Štvrtka. Za trestný čin vraždy už bol v roku 1982 odsúdený na 15 rokov. Po odpykaní si len 8 rokov za vraždu mladej ženy z Juhoslávie bol prepustený prezidentskou amnestiou. Dokopy zavraždil na Slovensku a v Česku minimálne 5 žien vo veku 16 až 21 rokov. Má nadpriemernú inteligenciu a drží niekoľko patentov v elektronike.
Dňa 19. októbra 1994 odsúdil Krajský súd v Banskej Bystrici Jaroslava Garaja (39) z Martina. Tento brutálny delikvent 4. februára 1994 v dome v obci Dubové v časti Požehy v okrese Martin najprv zaškrtil manželku, sexuálne zneužil svoje maloleté dcéry (†3,†4) a potom ich utopil vo vani. Rovnako usmrtil aj svojho ročného synčeka.
Dňa 7. decembra 1994 odsúdil Mestský súd v Bratislave Ondreja Riga (50) z Bratislavy. V priebehu rokov 1990–1992 zavraždil a po smrti sexuálne zneužil osem žien vo veku od 23 do 90 rokov a štrnásťročného chlapca. Ide o najhoršieho sériového vraha v histórii Slovenska. Známy je ako ponožkový alebo medzinárodný vrah. Zločiny páchal v Mníchove, Amsterdame a v Bratislave.
Dňa 16. decembra 1994 odsúdil Krajský súd v Banskej Bystrici Drahoslava Gembického z Padaroviec. Vrah 14. marca 1993 v Padarovciach (okr. Rimavská Sobota) drevenou nohou od kuchynského stola zavraždil starú mamu a otca.
Dňa 24. mája 1995 odsúdil Mestský súd v Bratislev Róberta Mattu (33) a Viliama Hausera (34) z Bratislavy. Obaja samopalom značky Škorpión 8. apríla 1994 v sklade firmy DUK, s. r. o., Bratislava na Starej Vajnorskej ceste zastrelili piatich občanov Vietnamu a paplónom zadusili dvojročné dieťa. Jedna z usmrtených žien bola v značnom štádiu tehotenstva. Páchatelia ukradli finančnú hotovosť v celkovej hodnote 1,1 milióna korún.
Dňa 11. septembra 1995 odsúdil Mestský súd v Bratislave Štefana Mlynaroviča (62) z Bratislavy. Po odsúdení na 25 rokov za vraždu nevernej priateľky v roku 1976 bol v roku 1991 podmienečne prepustený. Dovtedy strávil 30 rokov svojho života vo väzení. Dňa 4. júla 1992 zavraždil Annu Mikuličovú v jej byte v Bratislave a je tiež hlavným podozrivým z vraždy dievčaťa, z čoho však nebol nikdy obvinený.