Viete, čo práve robí vaše dieťa? Možno ste pokojná, pretože je vo svojej izbe, ale vedzte, že už ani tá nemusí byt celkom bezpečná. Ak má vaša dcéra či syn prístup na internet. Nič vám nevyčítame, veď stále platí, kto dnes nie je „online“, je definitívne „out“.
Môžete byť akokoľvek starostlivá mama, všetky aktivity svojich detí na internete neustriehnete. Podľa prieskumu z roku 2012 má profil na sociálnych sieťach až 94,7 percent tínedžerov a dokonca viac ako tri štvrtiny 11- až 13-ročných detí, pritom veková hranica registrácie, napríklad na Facebooku, je 13 rokov. A verte, že vaše dieťa nie je výnimkou. Kontakt s nevhodným obsahom na internete je tak iba otázkou času. Ak si hovoríte, však je to „len“ pár neslušných obrázkov, mýlite sa. V online prostredí číha oveľa viac nástrah, vrátane nových foriem násilia. Najčastejšou z nich je kyberšikanovanie, teda zosmiešňovanie, pri ktorom dochádza k psychickému týraniu dieťaťa. Spolužiaci s ním natočia nepekné video, ktoré neskôr rozosielajú po internete spolu s urážlivými poznámkami. Aké následky to zanechá na psychike dieťaťa hádam ani nemusíme zdôrazňovať.
Navyše, spolužiakov a kamarátov z okolia možno poznáte osobne, ale kto sú tí ostatní virtuálni priatelia? Za profilom 11-ročného dievčatka sa môže pokojne skrývať dospelá osoba, ktorá presne vie, ako sa má vašej dcére či synovi prihovárať. Bez toho, aby ste si niečo všimli, začne dieťa tejto osobe slepo dôverovať, čím sa vystaví veľkému nebezpečenstvu.
Pýtate sa, či sa to dá vôbec ovplyvniť? Jasne, že dá. Deti treba pripraviť na všetky možné nástrahy a riziká. Preto sa skúste o nich otvorene rozprávať. A ak neviete, ako začať, inšpirujte sa napríklad odbornými radami scenáristu Mira Drobného a detskej psychologičky Moniky Gregussovej. Obaja sa podieľali na príprave knižky Deti v sieti, či sérii animovaných rozprávok Ovce.sk. Tie slúžia ako manuál a cez konkrétne príklady a ich riešenia vám radia, ako chrániť deti, keď sú online. „Mať deti v sieti nie je automaticky katastrofa. Internet priniesol nové možnosti ako komunikovať, dostať sa k informáciám, zdieľať fotografie, tvoriť. Situácie, s ktorými sa deti na internete stretávajú sú zároveň rizikom, aj príležitosťou. Závisí od osobnosti detí, ale aj ich znalostí o rizikách internetu, či sa v danej situácii niečo nové naučia, dokážu sa ubrániť, a tak zosilnejú, alebo naopak, zažijú niečo nepríjemné, zraňujúce a stanú sa obeťou,“ vysvetľuje psychologička Monika Gregussová, spoluautorka knihy Deti v sieti.
„Chceme, aby boli naše „deti v sieti“ v bezpečí, aj preto sme s Telekomom a O2 na čísle 881 spustili verejnú SMS zbierku, ktorej výťažok bude použitý práve na projekty spojené so vzdelávaním a ochranou pred nástrahami internetu,“ hovorí Miro Drobný z eSlovensko o.z. Viac o zbierke sa dozviete na www.zodpovedne.sk. „Deti dnes milujú hrať sa na tabletoch, mobiloch a počítačoch. Jedna vec je ale naučiť sa ich používať, posielať esemesky či emaily a druhá vec je byť na internete a pri mobilnej komunikácii v bezpečí. Práve projekty z dielne eSlovensko vrátane OVCE.sk a knihy Deti v sieti radia nielen rodičom, ale aj deťom, ako sa správať v online prostredí,“ vyjadrila sa Dominika Dvoranová zo spoločnosti Slovak Telekom.
Deti spolu s rodičmi sa môžu tešiť aj na ďalšie novinky týkajúce sa bezpečného používania internetu a mobilov. Už v najbližších dňoch spúšťa eSlovensko o. z. spolu s partnermi kampaň Bezpečne do školy s OVCE.sk v banskobystrickej a zvolenskej MHD, ktorú plánuje postupne rozšíriť aj do ostatných miest. OVCE.sk sa čoskoro objavia aj na pultoch kníhkupectiev v sérii nových rozprávkových príbehov.
- reklamná správa -