BRATISLAVA - Veľký pacifický odpadový pás - takýto nelichotivý názov dostala oblasť v Tichom oceáne, ktorá bola umelo vytvorená človekom. Je niekoľkokrát väčšia než Slovensko a čo odborníkov desí najviac je, že sa neustále zväčšuje.
Great Pacific Garbage Patch je väčší než Francúzsko či Texas. Nachádza sa uprostred Tichého oceánu medzi Havajskými ostrovmi a Japonskom, pričom odpad sa hromadí v jednom z piatich tzv. gyrov. Je to miesto, kde sa stretávajú morské prúdy, ktoré sa stáčajú pod vplyvom rotácie Zeme a vytvárajú obrovský vír. Dostredivá sila pomaly nasáva odpad smerom k centru tejto špirály, ktorá je jednou z najväčších známych na svete. Jej obvod meria 22 200 kilometrov a má asi 3,4 milióna kilometrov štvorcových.
Odpad tvorený predovšetkým plastami, ale aj sklom či chemickými zvyškami nivočí všetku biodiverzitu naokolo. Do mora ho vypúšťajú lode, väčšina z neho však pochádza z pevniny z veľkých firiem, ale aj domácností. Zvieratá v dôsledku toho končia zamotané v sieťach alebo vrecúškach a ich telá sú plné nepotrebných vecí, ktoré si mýlia s potravou.
Siedmy kontinent objavil oceánograf Charles J. Moore v roku 1997 počas spiatočnej plavby do južnej Kalifornie. Odpadový pás vážiaci až sto miliónov ton sa z väčšej časti nachádza pod hladinou a siaha až do hĺbky tridsať metrov. Okrem veľkých kusov odpadu ho tvoria miničastice, ktoré sú schopné sa v oceáne udržať až päťsto rokov. Plaviť sa cez oblasť je miestami takmer nemožné.
Odborníci sa nevedia zhodnúť na tom, ako túto katastrofálnu situáciu riešiť. Veľký pacifický odpadový pás sa stal predmetom skúmania mnohých vedcov, ktorí sa snažia zistiť, či je možné ho zlikvidovať a ak áno, akým spôsobom.