Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Vedci odhalili tajomstvo šesťuholníkových včelích plástov

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: new york times)

LONDÝN - Po tisíce rokov ľudia žasnú nad inžinierskym výkonom, aký predstavuje včelí plást. Každá vosková bunka je tvorená dokonalým šesťuholníkom, ktorého steny nielen zaisťujú odolnosť štruktúry plástu, ale tiež najchytrejší spôsob, ako ukladať med.

Na základe istej geometrickej predvídavosti včely vedia, že šesťuholník je väčší ako štvorec alebo trojuholník, a poberie viac medu s rovnakou spotrebou materiálu a práce, napísal v 4. storočí grécky geometer Pappus. Aj Charles Darwin mienil, že plást je "absolútne dokonalé využitie práce a vosku". Ale ako to včely robia?

Odpoveď ponúka nová štúdia trojice vedcov z Británie a Číny, podľa ktorej bunky nezačínajú ako šesťuholníky, ale ako kruhy, napísala agentúra AFP. Tie sa postupne formujú do šesťuholníkov jemným stekaním vosku, ktorý sa čiastočne roztápa vďaka teplu vydanému telami špeciálnej skupiny včelích robotníc.

Vedci vedení Bhushan Karihalooem z Cardiffskej univerzity sledovali, ako včely pracujú na stavbe šesťmilimetrových buniek plástu, ktoré budujú okolo vlastných tiel. Pracujú freneticky vedľa seba na susediacich bunkách a kúsky vosku lepia a udúšajú okolo troch spojníc buniek; o ostatné už sa potom postará teplo.

Pri teplote približne 45 stupňov Celzia začne vosk pomaly tiecť ako pružná, mazľavá tekutina a naťahuje sa ako karamel. Postupne sa vyťahuje hore a formujú sa miesta, ktoré sa stanú "uhlami" šesťuholníka. Počas tohto procesu sa steny bunky postupne naťahujú, až sa nakoniec steny susediacich buniek spoja a spevnia, čím vznikne dokonalý šesťuholník.

Aj keď teda ide záhadu včelích plástov vyriešiť pomocou kombinácie fyziky a matematiky, napriek tomu vedci uvádzajú, že si včely zaslúžia ocenenie. "Nemôžeme ignorovať ani prestať obdivovať úlohu, akú včely zohrávajú pri procese zahrievania, razenia a stenčovania vosku presne tým spôsobom, akým potrebujú," uviedli autori v štúdii, ktorú zverejnili v britskom časopise Journal of the Royal Society Interface.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu