KOŠICE – V košickom Ústave experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (SAV) dokončujú časti vedeckej aparatúry PICAM pre spoločnú misiu európskej kozmickej agentúry ESA a japonskej kozmickej agentúry JAXA na planétu Merkúr.
„Pripravovaná misia nesie názov BepiCOLOMBO na počesť talianskeho astronóma Giuseppe (Bepi) Colomba, ktorý výskumu planéty Merkúr venoval značnú časť svojej vedeckej kariéry," uviedol vedecký pracovník ústavu Ján Baláž. Misia odštartuje v roku 2015 z kozmodrómu Kourou a let k Merkúru potrvá viac ako šesť rokov.
Aparatúra PICAM (Planetary Ion Camera) zabezpečí detailnú analýzu iónov, ktoré povrch Merkúra opúšťajú vplyvom „bombardovania“ slnečným vetrom, na základe čoho budú vedci analyzovať jeho zloženie.
Ako informoval Baláž, na vývoji aparatúry sa podieľajú renomované laboratóriá kozmického výskumu z mnohých krajín a Košičania k nej prispievajú v oblasti konštrukcie elektronického boxu v spolupráci s írskym Laboratóriom kozmických technológií a rakúskym Ústavom kozmických výskumov.
„Subdodávateľmi mechanických častí sú aj slovenské technologické firmy, ktoré zabezpečujú výrobu precíznych komponentov na moderných 5-osových CNC obrábacích centrách a pomocou laserových technológií. V našom medzinárodnom pracovnom tíme sú s kvalitou slovenských subdodávok veľmi spokojní. Teraz expedujeme v poradí už piaty letový model prístroja. Až tento ozaj poletí, predchádzajúce štyri boli vývojové prototypy," doplnil Baláž.
Ústav experimentálnej fyziky SAV prispel aj ku konštrukcii vesmírnej sondy Európskej kozmickej agentúry ROSETTA, ktorá po desaťročnej púti vesmírom na budúci rok pristane na kométe 67/P Čurjumov-Gerasimenko.