Streda8. január 2025, meniny má Severín, zajtra Alexej, Alex, Alexia

Ľudia kolabujú z horúčav: Osem rád, ako sa vyhnúť problémom!

Osvieženie v meste Zobraziť galériu (3)
Osvieženie v meste (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA – Podľa aktuálnych predpovedí bude dnes nad naše územie vrcholiť prílev veľmi teplého vzduchu od juhozápadu. Máme pre vás zopár praktických rád, ako sa vyhnúť kolapsu z tepla.

 

Oficiálne ešte leto nenastalo, no už pár dní máme na Slovensku slnečno a mimoriadne teplo. Dnes sa najvyššia denná teplota dostane až na 36 °C, preto Slovenský hydrometeorologický ústav varuje. "Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká." 

Ani podľa zdravotníkov tieto výstrahy netreba brať na ľahkú váhu. Veď za jeden a pol dňa bolo na Slovensku 203 kolapsov z horúčav, pričom až 134 ľudí museli previezť do nemocnice. Úrad verejného zdravotníctva varuje, že za istých podmienok môžu extrémne vysoké až tropické teploty viesť až k prípadným úmrtiam ľudí, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, poruchami termoregulácie a závažnými hormonálnymi ochoreniami.

"Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únave a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním," dodal hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
  
1. Pitný režim
V dňoch s extrémne vysokými teplotami nezabúdajte na prísun tekutín. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. "Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu, kávy. Ideálna je obyčajná voda," vysvetlil Rovný. Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach. Dôležitá je tiež ich teplota - vhodnejšie sú vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Ak im nechutí paradajková šťava, ponúknite im acidko, kefír, či jogurt. Obľúbené sú aj sladké studené mliečne polievky s ovocím. My starší sa rozhodne vyvarujme alkoholu, ktorý nielen zvyšuje aktivitu potných žliaz, ale podobne ako káva odvodňuje organizmus a hrozí vážna dehydratácia.

2. Ľahší jedálníček
Strava má byť v letných mesiacoch "ľahšia", teda ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok. Zložením má byť vyvážená a pestrá - dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy.

Ľudia kolabujú z horúčav:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR)

3. Svetlé oblečenie a klobúk

Odev si treba voliť podľa možnosti svetlých farieb a z prírodných materiálov. Má byť ľahký, vzdušný a voľného strihu. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie potu. "Počas pobytu mimo domova používajte pokrývku hlavy, ktorá chráni pred slnečným úpalom," upozornil hlavný hygienik. Nezabudnite ani na kvalitné slnečné okuliare, ktoré majú skutočný UV filter a nepustia vám škodlivé lúče priamo na sietnicu.

4. Cez obed preč zo slnka
UVB žiarenie dosahuje extrémne hodnoty, pri ktorých sa vám pokožka, bez dostatočnej ochrany, spáli za neuveriteľných 10 až 15 minút. Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. V prípade pobytu pri vodných plochách, kúpaliskách a vo voľnej prírode sa treba od 10:00 do 16:00 zdržiavať na tienistom mieste. Pri opaľovaní treba používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom (30-40 ) pred UV žiarením. Netreba zabúdať, že aj tie vode odolné majú svoje limity. Hlavne ak ste vo vode dlhší čas a navyše sa po kúpaní vytriete uterákom. Ochranný film si treba na tele obnovovať. Deti sú na tom o niečo horšie, ich koža obsahuje menej pigmentu melanínu a tak sa ich pokožka rýchlejšie spáli. V žiadnom prípade nenechajte nikoho zaspať na slnku. Ak ste to už so slnením prehnali, stačí sa utiahnuť do tieňa, pokožka sa zregeneruje po čase aj sama. Tí, čo spálenie horšie znášajú si môžu od štipľavej bolesti uľaviť. Rozhodne však zabudnite na domáce recepty a siahnite radšej po osvedčených návodoch. Ak by sa objavili príznaky infekcie na koži, rastúca bolesť, teplota, začervenanie, opuch alebo hnis, radšej hneď navštívte lekára.

Ľudia kolabujú z horúčav:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR)
 
5. Zatiahnuť rolety a zostať doma

Na obed, keď teplota vzduchu vonku dosahuje okolo 35 °C,  je ideálne ak máte doma, či v práci 28 °C. Pod túto hranicu sa neodporúča nastavovať klimatizačné jednotky, pretože ak opustíte vychladenú miestnosť, prudká zmena teploty neadekvátne zaťaží váš organizmus.
V domácnosti je potrebné zabrániť insolácii, t.j. prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky, tienením, napríklad žalúziami alebo roletami. Zvýšený pohyb vzduchu zabezpečíte vetraním. Pri používaní ventilátorov je vhodné ich umiestniť a nasmerovať tak, aby prúd vzduchu priamo neochladzoval povrchu tela. "Starší a chronicky chorí ľudia, by mali na minimum obmedziť svoje aktivity a z domovov vychádzať, pokiaľ sa dá, len ráno alebo večer," uzavrel Rovný.

6. Dohoda na pracovisku
Pre tých, čo napriek teplám predsa len musia do práce, by mal zamestnávateľ na pracovisku zabezpečiť dostatok pitnej vody a dbať na pitný režim zamestnancov. Odborníci odporúčajú aj úpravu režimu práce a odpočinku dohodou medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov, najmä pri prácach s nadmernou fyzickou záťažou a pri prácach na vonkajších pracoviskách. Najčastejšie sa to rieši posunom začiatku pracovnej zmeny do skorších ranných hodín a zaradením prestávok v práci. Zamestnávateľ sa riadi Zákonníkom práce alebo ustanoveniami v Kolektívnej zmluve. Okrem toho je vhodné zabezpečiť možnosť osprchovania chladnou vodou. Samozrejme okná a svetlíky treba tieniť žalúziami alebo roletami a pohyb vzduchu zvýšiť ventilátormi, pretože nie každé pracovisko má k dispozícii klimatizáciu.

7. Peklo za volantom
Parkovanie v tieni sa stáva vymoženosť. Na slnku sa interiér auta prehreje na neuveriteľných 60 až 70 °C. Pred spustením klímy sa odporúča kabínu riadne vyvetrať. Ani v aute to so znížením teploty nepreháňajte, aby ste po vystúpení z teplotného šoku neodpadli. V každom prípade je dobré mať pri sebe niečo na pitie na doplnenie vypotených tekutín. Minerálku si nedokladajte v kabíne, málo komu chutí vriaca.
V žiadnom prípade nenechávajte v takomto teple v aute bez dozoru svoje deti ani domácich miláčikov. Deťom ešte nefungujú potné žľazy tak ako u dospelých, preto ich odovzdávanie tepla nie je dostatočné. Pri tropických horúčavách sa ich tepelná regulácia ľahko rozkolíše a organizmus sa môže začať nebezpečne prehrievať.

8.  Úpal
Ak ste z nejakého dôvodu boli bez pokrývky hlavy dlhšie na slnku, môžu sa objaviť problémy. Hlava pobolieva, točí sa, ste dezorientovaní a navyše vás aj napína. Toto sú príznaky úpalu. Uľaví sa vám v tmavej, chladnej miestnosti so studeným obkladom na čele. Dieťaťu podávajte piť studenú vodu radšej častejšie a malými dúškami. Ak má bolesti, môžete mu podať vhodný paralenový alebo ibuprofenový liek. Vyhľadajte lekársku pomoc, ak máte opuchnutú tvár, horúčku alebo zimnicu a chytajú vás mdloby, alebo ste upadli do bezvedomia.

 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu