Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Bulhari pohrozili možnou odvetou v prípade neprijatia do Schengenu

Ilustračné Foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné Foto

SOFIA - Bulharsko dnes varovalo, že ak nebude teraz prijaté do schengenského priestoru, tak prehodnotí svoju podporu zákonodarstva, ktoré umožňuje tento systém voľného pohybu osôb v časti EÚ. Podľa agentúry AP toto varovanie zaznelo z úst bulharského ministra zahraničia Nikolaja Mladenova.

Minister zdôraznil, že Bulhari nie sú nejakí druhoradí občania EÚ, a vyjadril nádej, že únia na budúci týždeň na ministerskej schôdzke v Bruseli prijme Bulharsko a Rumunsko za rovnocenných členov bezvízové zóny. "Ak nie, Bulharsko bude musieť starostlivo zvážiť svoju politickú podporu príslušným zákonom," citovala Mladenova AP.

Holandský minister prisťahovalectva Gerd Leers v piatok povedal, že jeho krajina chce ďalej blokovať hoci len čiastočný vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu kvôli nedostatočnému boju oboch balkánskych štátov proti korupcii, organizovanému zločinu a tiež kvôli nedostatkom v justícii. Z týchto dôvodov sa Holandsko, Francúzsko a Nemecko postavili proti vstupu oboch krajín do Schengenu už na jar.

Bulharsko a Rumunsko vstúpili do EÚ v roku 2007, ale nebolo im umožnené pripojiť sa k schengenskému priestoru bez hraníc. Bolo im sľúbené, že sa tak stane v najbližších rokoch, ak splnia technické aj bezpečnostné podmienky.

Bulhari aj Rumuni budú musieť byť v Schengene schopní chrániť vonkajšie hranice priestoru. Podľa komentárov  niektorých krajín EÚ tiež panuje obava, že vpustenie oboch krajín do bezvízovej zóny by viedlo ku sťahovaniu tamojších Rómov do iných krajín únie. S Rómami napríklad Francúzsko spája zvýšenú kriminalitu v krajine.

Európska komisia vyhlásila, že Bulharsko a Rumunsko sú na prijatie do Schengenu už technicky pripravené. Varšava, ktorá teraz predsedá únii, sa vraj bude snažiť u ministrov EÚ na budúci týždeň presadiť kompromis. Ten spočíva v tom, že by obe krajiny vstupovali do Schengenu v dvoch etapách. Prvá by začala platiť do konca októbra a týkala by sa len leteckých a námorných hraníc. Druhá etapa by sa týkala citlivých pozemných hraníc a o jej prípadné platnosti by krajiny EÚ rozhodovali až v roku 2012.

So vstupom musia súhlasiť všetky členské krajiny schengenského priestoru. Ten teraz tvoria krajiny EÚ s výnimkou Cypru, Británie, Írska, Bulharska a Rumunska. Naopak mimo EÚ sú do neho zapojené Island, Nórsko a Švajčiarsko.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu