BRATISLAVA - Občania vidia postavenie a šance obyvateľov svojho regiónu koncom roka 2010 v rozdielnom svetle podobne ako v predchádzajúcom období.
Na jednej strane prevažuje vedomie lepších možností u obyvateľov Bratislavského kraja (69) percent. Aj keď pred štyrmi rokmi bola táto prevaha ešte výraznejšia (77 %), región hlavného mesta je stále vnímaný podstatne priaznivejšie ako iné časti Slovenska.
Na druhej strane na východnom Slovensku, ale aj v Banskobystrickom kraji pretrváva masívna deprivácia. Svoje šance hodnotí ako horšie až 82 percent obyvateľov Košického kraja, 81 percent obyvateľov Prešovského kraja a 74 percent obyvateľov Banskobystrického kraja.
Za posledné roky síce podiel frustrovaných ľudí v týchto troch krajoch mierne klesol, hlbokú priepasť oproti ostatným piatim regiónom sa však nepodarilo preklenúť. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky, ktorý sa uskutočnil od 3. do 9. novembra 2010 na vzorke 1 038 ľudí. Vo výskume zisťovali aj vnímanie regionálnych nerovností.
Oproti roku 2006 sa oslabilo negatívne vnímanie postavenia a šancí u obyvateľov Nitrianskeho (z 50 % na 38 %) a Žilinského (zo 69 % na 50%) kraja. Sú to regióny, kde sa aj vďaka veľkým investíciám ako napríklad KIA či Sony, objektívne zlepšila sociálno-ekonomická situácia. Napriek miernemu zlepšeniu však stále viac ako polovica všetkých občanov pokladá šance obyvateľov vo svojom regióne ako horšie oproti pomyselnému priemeru Slovenska.