BRATISLAVA - Nebezpečná cesta pre Slovensko schválením vládneho návrhu rozpočtu na budúci rok podľa predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica ešte len začína. Reagoval tak na vyhlásenie ministra financií Ivana Mikloša, podľa ktorého krajina schválením rozpočtu práve naopak ukončila nebezpečnú cestu v stopách Grécka či Maďarska.
"Nebezpečná cesta Slovenska ešte len začína a bude veľmi ťažká najmä pre obyčajných ľudí po tom, čo schválila pravicová vláda," konštatoval na stredajšej tlačovej konferencii Fico.
Poslanci vládnej koalície pritom podľa predsedu Smeru-SD zrejme ani netušia, za čo zahlasovali. "Zatlieskať po schválení takéhoto štátneho rozpočtu to si vyžaduje veľkú mieru odvahy, keďže prijali rozpočet, ktorý hlboko siahne do vreciek obyčajných ľudí. Naopak je to štátny rozpočet, ktorý pomáha tým najsilnejším, čo je dosť typický charakteristický znak pravicovej vlády,“ povedal Fico.
Schválený rozpočet podľa Fica prenáša všetku ťažobu krízy a ťažkosti štátu len a len na ľudí. Víťazmi tohto rozpočtu sú podľa neho banky, ktorým pravicová vláda nechcela zaviesť osobitné zdanenie a tiež monopoly, ktoré sa podľa Fica môžu tešiť na zvyšovanie cien energií a tým pádom aj vyššie zisky. "Porazenými sú prakticky všetky vrstvy obyvateľov Slovenska. Pomerne významne si to odnesie stredná vrstva, o ktorej tak fantasticky pani Radičová a ostatní predstavitelia vládnej koalície hovorili pred parlamentnými voľbami," konštatoval. Predstavitelia Smeru-SD pritom v pravicovom rozpočte kritizujú okrem toho, že podľa nich znamená zdražovanie, aj to, že spomalí hospodársky rast a zníži životnú úroveň.
Národná rada SR v stredu schválila návrh rozpočtu na budúci rok. Za návrh hlasovalo 78 poslancov, proti bolo 69 zákonodarcov zo 147 prítomných. Za návrh zákona roka tak hlasovali všetci prítomní koaliční poslanci, proti boli zase všetci prítomní opoziční. Parlament pritom odsúhlasil iba jeden pozmeňujúci návrh, a to z dielne koaličných poslancov. Ten reflektoval všetky aktuálne dohody vládnej koalície. Po zohľadnení tohto pozmeňujúceho návrhu by mal štát v budúcom roku hospodáriť s príjmami 13,148 mld. eur a výdavkami 16,958 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu na budúci rok je tak rozpočtovaný v objeme 3,81 mld. eur. Deficit verejných financií sa rozpočtuje na úrovni 4,9 % hrubého domáceho produktu.