BRATISLAVA - Vládna koalícia podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica láme demokraciu a ak zmení tajnú voľbu generálneho prokurátora na verejnú, pôjde podľa neho o zlomenie chrbtice slovenskej demokracii.
„Ale zdá sa, že sú v mene moci schopní všetkého,“ vyhlásil po dnešnej neúspešnej voľbe. Za protiústavný čin označil priebeh voľby aj predseda SNS Ján Slota. Fico navyše naznačil, že premiérku Ivetu Radičovú mohol chcieť odstrániť napríklad predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
Nepriateľom vládnej koalície je podľa neho vládna koalícia, hľadať akýchsi vinníkov alebo osoby, ktoré sa vraj pokúšali korumpovať vládnych poslancov zvonku, považuje za zbytočné. Koaličná rada podľa Fica zakázala vládnym poslancom voliť, čo považuje za protiústavné.
Za protiústavný čin považuje priebeh dnešnej voľby aj predseda SNS Ján Slota. „Týmto krokom sme sa dostali o päťdesiat rokov dozadu, čiže do tých rokov komunistickej diktatúry. Je smutné, keď pani premiérka sa tu naparuje, aká je veľká demokratka a týmto činom sa skutočne priblížila boľševicko-fašistickým manierom,“ povedal Slota po zverejnení výsledkov voľby.
Slotovi sa nepáčilo, že poslanci nemohli vykonať voľbu slobodne, ale koaliční lídri im direktívne nariadili, ako sa dnes majú zachovať. „To hádam nezažili ani v Papui Novej Guinei,“ dodal.
Podozrenia z toho, že niektorí koaliční poslanci boli pod nátlakom, resp. uplatení, aby hlasovali za súčasného generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a nie za koaličného kandidáta Jozefa Čentéša, považuje za podružné. Kľúčová je podľa neho demokracia na Slovensku ako taká. „Poslanec má hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia,“ zdôraznil.
Zo 150 poslancov, ktorí si dnes prevzali hlasovacie lístky, dostal súčasný generálny prokurátor a nominant Smeru-SD Dobroslav Trnka 71 hlasov, koaličný kandidát Jozef Čentéš nezískal ani jeden hlas, hlasovacie lístky neodovzdalo 79 poslancov.