Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Tomanová je prekvapená horlivými reakciami k jej letáku

Viera Tomanová Zobraziť galériu (4)
Viera Tomanová

BRATISLAVA - Ministerstvo práce je podľa vyhlásenia jeho mediálneho oddelenia "prekvapené horlivými a zavádzajúcimi reakciami Asociácie dôchodkových správcovských spoločností k letáku o druhom pilieri."

Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová v čo najkratšom možnom termíne zvolá pracovné stretnutie zástupcov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) s odborníkmi rezortu práce. Dôvodom sú podľa mediálneho oddelenia ministerstva ostatné reakcie predstaviteľov ADSS na informácie uvedené v letáku ministerstva, ako aj ich list adresovaný ministerke Tomanovej.

"Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR s prekvapením sleduje horlivé a zároveň veľmi zavádzajúce reakcie ADSS k informačnému letáku rezortu k druhému pilieru - dôchodkovému sporeniu," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva, podľa ktorého ministerka jednoznačne stojí za informáciami uvedenými v letáku.

 

Problémom je predovšetkým odlišný pohľad na výnosnosť dôchodkových fondov. "Ministerka po niekoľkýkrát zdôrazňuje, že priemerné 0,85-percentné zhodnotenie vkladov sporiteľov v rastovom fonde je čistým, teda reálnym zhodnotením ich vkladov za rok 2007, pričom toto číslo je v súlade s údajmi, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska. Tie vyjadrujú nominálne zhodnotenie vkladov, teda nie očistené o infláciu," konštatuje sa vo vyhlásení. Ministerstvo v ňom zároveň upozorňuje aj na fakt, že od prípravy dvojpilierového dôchodkového systému komunikuje reálne údaje o zhodnotení a nie nominálne. "Spochybňovaný modelový príklad o výhodnosti či nevýhodnosti druhého piliera vychádza z ostatnej analýzy dôchodkového systému, ktorú prerokovali poslanci sociálneho výboru Národnej rady SR. Záver odbornej analýzy je verejnosti známy. Pre sporiteľa, ktorý má viac ako 30, resp. 35 rokov, je výhodnejšie byť poistený v prvom pilieri, teda priebežnom systéme," dodáva ministerstvo.

 

Leták k druhému dôchodkovému pilieru, ktorého závery okrem ADSS kritizovali a spochybňovali aj predstavitelia opozície, obsahuje modelový príklad 35-ročného manažéra s hrubým mesačným príjmom 25 tis. Sk. Ak by jeho príjem každý rok stúpol o 3 % a priemerná ročná výnosnosť v druhom pilieri by bola 5 %, z prvého a druhého piliera by po odchode do dôchodku vo veku 62 rokov dostal vyplatené dôchodky v celkovej sume 5,19 mil. Sk. Ak by zotrval len v prvom, priebežnom dôchodkovom pilieri, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa, tá by mu po odchode do dôchodku vyplatila dôchodky v celkovej výške 6,11 mil. Sk. Ministerstvo práce v letáku skonštatovalo, že uvedený manažér patrí medzi tých sporiteľov, pre ktorých je prvý pilier výhodnejší ako sporenie v druhom pilieri.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu