Rodičia by mali dbať na správny výber topánok pre svoje deti. (Zdroj: Profimedia)
BRATISLAVA - Ploché nohy, vybočené päty či palce, rôzne zdeformované prsty alebo kožné choroby. Dnes už má každý tretí školák problémy s chodidlami. Nový Čas vám poradí, ako tomu zabrániť a čo by mali vaše deti nosiť obuté na svojich nôžkach, aby sa vyhli nepríjemným problémom v dospelosti.
Vari žiaden rodič by si nepriznal,
že svojmu dieťaťu škodí.
Napriek tomu to mnohí
z nás nevedomky robia,
keď mu vyberáme nevhodné
topánky. Lekárske štúdie
uvádzajú, že takmer
všetky deti majú pri narodení
zdravé nohy. Potom
im však začnú rodičia
obúvať nevhodné papuče,
rôzne modely z butikov
či trhovísk, alebo
siahnu po topánkach, ktoré
obnosil starší súrodenec.
Troj- až štvorcentimetrové
podpätky nosia dievčatá
dokonca už v materských
škôlkach. Detské kĺbiky tak vyslovene
trpia. Výsledok? Celá jedna
tretina prváčikov prichádza do
školy s rozlične poškodenými nohami.
Medzi najčastejšie ochorenia patria ploché
nohy, vybočené päty či palce, rôzne zdeformované
prsty alebo kožné choroby.
NEDOVOĽTE, ABY CHODILI BOSÉ
Chodiť naboso je síce zdravé, ak to však dieťaťu dovolíte doma, škodíte mu. Ani obľúbené prešľapovanie v postieľke bosými nôžkami nie je pre vývoj detského chodidla to pravé. „Vonku je síce zdravé chodiť bez topánočiek, ale nie po asfalte alebo tvrdom podklade. Ideálne by bolo, keby sme sa mohli každé ráno prejsť po zarosenej tráve. Cieľom je totiž masírovať pokožku, dráždiť nervové zakončenia a nútiť plochu chodidla, aby cvičila. To spĺňajú piesok, lúka alebo poľná cesta s malými kamienkami,“ hovorí MUDr. Ivan Molnár. Vhodnou obuvou sú zdravotné ortopedické sandále.POZOR NA VEĽKOSŤ TOPÁNOK!
Nosenie menšieho čísla obuvi deformuje prsty na nohách. Nekupujte ani o dve čísla väčšie topánky. Nepoškodia síce chodidlá, ale zvyšujú riziko úrazov. Deti sa potom potkýnajú a často padajú.PREČO DETI NETLAČÍ TOPÁNKA?
Ortopédi rodičov upozorňujú na to, že zvláštne u detských nôh je, že nie sú také citlivé na bolesť a tlak ako nohy dospelých, takže na malé topánky sa nesťažujú. Rodičia by mali preto dvoj- až trojrocným deťom kontrolovať obuv každý mesiac. Predškoláci a mladší školáci by mali dostať väčšie topánky asi raz za pol roka. Starším deťom do 15 rokov väčšinou stačia dva páry ročne. Takmer vždy platí pravidlo: čím lacnejšie topánky, tým dôležitejšia je častejšia kontrola.
|